Za pomocą Zapad-17, Putin chce zastraszyć Zachód i Polskę. "Nic mu z tego nie wyjdzie"

- Zaproszenie przez Białoruś obserwatorów z wybranych państw, w tym z Polski, nie rozwiewa obaw związanych z ćwiczeniami Zapad-17 - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz. - Prezydent Putin pragnie zastraszyć Zachód, zastraszyć Polskę, ale nic mu z tego nie wyjdzie - oświadczył.

мультимедиа.минобороны.рф

- Zaproszenie obserwatorów z kilku krajów nie zmniejsza naszych obaw. Byłbym pierwszym człowiekiem, który by z radością przywitał szansę odetchnięcia z ulgą, że te ćwiczenia nie niosą zagrożenia, ale nie tylko Polska widzi w nich, czy też w tym wszystkim, co dzieje się na naszej wschodniej flance, istotne powody do niepokoju - powiedział szef MON.

- Podobne obawy wyrażali sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także państwo znane raczej z bardzo ostrożnego krytykowania Federacji Rosyjskiej - myślę o wypowiedzi minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen. Wskazała ona - i to jest klucz problemu - że to, co jest nam przedstawiane jako rosyjsko-białoruskie ćwiczenia o charakterze defensywnym, ograniczone do terenu Białorusi, takie nie jest - zaznaczył.

Według ministra Macierewicza "mamy do czynienia nie z ćwiczeniami białorusko-rosyjskimi na terenie Białorusi, ale z ćwiczeniami całego frontu zachodniego - patrząc z perspektywy Moskwy - rozciągającego się od Finlandii i wód Norwegii aż po południe Morza Czarnego".

"Na całym tym obszarze mamy do czynienia z działaniami wojsk rosyjskich. Liczba ćwiczących wojsk dalece przekracza 100 tys., to nie jest 12,7 tys., jak twierdzi strona białoruska. Plany ćwiczeń mają charakter ofensywny, nie obronny. Zaniepokojenie jest uzasadnione, ale oczywiście jesteśmy przygotowani jako NATO i poszczególni sojusznicy, także Polska. Podjęliśmy decyzje o ćwiczeniach Dragon, które też obejmują większą liczbę żołnierzy, na to nakłada się rotacja wojsk amerykańskich, więc przez krótki czas są u nas wojska wracające, jak i te, które przybywają na następną zmianę. Prezydent Putin pragnie zastraszyć Zachód, zastraszyć Polskę, ale nic mu z tego nie wyjdzie" - podkreślił.

Zaplanowane na 14-20 września rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 odbywają się na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji, a także w obwodzie kaliningradzkim. Wywołują niepokój w NATO mimo zapewnień Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #Zapad17 #Antoni Macierewicz #MON

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo