Baseny Tropikalne Binkowski Resort powstają przy funkcjonującym od kilku lat w kieleckiej dzielnicy Stadion hotelu – w kompleksie parkowo-leśnym. W tym miejscu w latach 30. ub. wieku działało letnie kąpielisko.

Od początku planowania budowy hotelu zakładaliśmy, że powstanie także basen nawiązujący do historii tego miejsca. Ten obiekt będzie pierwszym w Polsce w pełni przeszklonym basenem, a jego dach będzie w połowie rozsuwany – w ciepłe dni będzie funkcjonował jak basen otwarty - zapowiedział Bartosz Binkowski, przedstawiciel zarządu Binkowski Resort.

W hali basenowej ma się znaleźć ok. 100 tropikalnych palm, sprowadzonych z Florydy w USA oraz z południa Europy, a także ponad 200 innych tropikalnych roślin. Ma powstać 17 basenów rekreacyjnych, dwa place wodne dla dzieci, sztuczna 150-metrowa rzeka i zjeżdżalnie. W głównej niecce basenowej mają być wbudowane jacuzzi i stacje masażu. Hala basenowa będzie mogła pomieścić jednocześnie 600 osób, a cały park wodny – 800. Ma powstać też kompleks saun, w tym jedna na 130 osób. Na dachu znajdzie się taras z basenem letnim.

Obiekt będzie dostępny zarówno dla osób z zewnątrz, jak i dla gości hotelowych – dodał Binkowski.

Prace przy budowie trwają od maja, a ich finał zaplanowano na koniec 2018 roku. Przedstawiciel inwestora dodał, że park wodny jest budowany z prywatnych środków, ale być może inwestycję uda się wesprzeć funduszami unijnymi. Nie ujawniono kosztów realizacji przedsięwzięcia.

Szef Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk zwrócił uwagę, że powstający obiekt będzie mógł być jednocześnie krytym i otwartym parkiem wodnym.

Może on przyciągnąć do Kielc ok. 200 tys. osób rocznie. Tego Kielcom dzisiaj brakuje – ocenił. Przypomniał, że dzięki inwestycji powstaną też nowe miejsca pracy.