Jak przypomina oficjalny portal kłodzkiego batalionu, co roku na przełomie września i października w Sudetach instruktorzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, przy wsparciu innych żołnierzy i funkcjonariuszy, organizują szkolenie wysokościowe dla służb mundurowych. 

W góry Kotliny Kłodzkiej przyjechali żołnierze sił lądowych, powietrznych i marynarki wojennej. Są funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Śledczego i Biura Ochrony Rządu. W przedsięwzięciu uczestniczą również ratownicy z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego SAR, którzy wcielą się także w role instruktorów oraz ratownicy WOPR z Wrocławia. Wśród zaproszonych znaleźli się także uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 1 z Kłodzka - czytamy na portalu.

Pierwszego dnia szkolenia żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli techniki linowe na zabytkowej budowli militarnej w samym centrum miasta. Korzystając z jej możliwości architektonicznych, ćwiczący mogli odświeżyć sobie znajomość budowy stanowisk i doskonalić zjazdy oraz podejścia na różnych przyrządach, a także stosowanie technik ratownictwa górskiego - podaje 22. KBPG.

W kolejnych dniach uczestnicy szkolenia dziełali na pobliskich kamieniołomach, w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz zaporze wodnej w Zagórzu Śląskim. W programie szkolenia planowane jest również wykorzystanie statków powietrznych.