Szkolenie z ochrony przed bojowymi środkami trującymi i substancjami promieniotwórczymi odbyło się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, gdzie znajduje się jedyny w Siłach Zbrojnych RP ośrodek szkolenia, na terenie którego można używać bojowych środków trujących - czytamy na portalu.

Najważniejszym elementem szkolenia było pokonanie terenu skażonego odczynnikiem RT, który jest odpowiednikiem bojowego środka trującego - iperytu. Każdy szkolony, po odbyciu badania lekarskiego, ubraniu odzieży ochronnej oraz sprawdzeniu szczelności i dopasowaniu maski przeciwgazowej wszedł w rejon skażony i pieszo pokonał odcinek terenu skażonego - podaje 3. SLTr. 

Po przejściu rejonu żołnierze musieli dokonać natychmiastowej likwidacji skażeń za pomocą będącego na wyposażeniu ośrodka indywidualnego pakietu likwidacji skażeń (IPLS). Po zakończeniu części zasadniczej zajęć, żołnierze po raz kolejny zostali poddani oględzinom lekarskim, które wykluczyły powstanie jakichkolwiek urazów po pokonaniu terenu skażonego - informuje oficjalny portal 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.