Cywilizacja łacińska

  

Należymy do cywilizacji łacińskiej, ale niestety mało kto dziś w Polsce zna łacinę. Jak alarmuje Polskie Towarzystwo Filologiczne, w III RP odsetek licealistów, którzy uczyli się w szkole tego języka, spadł z 25 do 2 proc. Dla porównania – we Włoszech to 70 proc., a w Niemczech 30 proc.

Ruszyła reforma edukacji, ale niestety na razie nie ma planów wzmocnienia łaciny w szkole. A wydaje się, że warto to rozważyć. Jej znajomość jest przecież niezbędna w wielu dziedzinach, od medycyny przez biologię po teologię. Trudno też bez choćby pobieżnej jej znajomości zostać człowiekiem kulturalnym, odczytującym wszystkie kody kulturowe naszej cywilizacji. I wreszcie, znajomość łaciny ułatwia naukę wielu języków obcych, nie tylko romańskich. A w dzisiejszym świecie bez tego nie sposób odnieść sukcesu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts