W Radomiu stanie rzeźba Witolda Gombrowicza

Autorem zwycięskiego projektu rzeźby jest Sławomir Micek z Gliwic / www.radom.pl

  

Rzeźba przedstawiająca Witolda Gombrowicza grającego w szachy jeszcze w tym roku stanie w centrum Radomia (Mazowieckie). Pisarz bywał w tym mieście przy okazji pobytów u brata Jerzego w podradomskiej Wsoli.

Jak poinformowała Monika Stanikowska z Kancelarii prezydenta Radomia, magistrat rozstrzygnął konkurs na projekt rzeźby przedstawiającej Gombrowicza.

Zwycięski projekt - zgodnie z założeniami konkursu - ma realistyczną formę i uwzględnia osobowość, a także cechy charakterystyczne dla wizerunku Witolda Gombrowicza

 - powiedziała Stanikowska.

Rzeźba przedstawia pisarza siedzącego przy stoliku z szachami. Naprzeciwko znajduje się wolne miejsce, dla kogoś, kto chciałby przysiąść przy pisarzu, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Konkurs, na który wpłynęły cztery zgłoszenia, wygrał Sławomir Micek ze spółki Gzut Odlewnia z Gliwic. Rzeźba ma być wykonana jeszcze w tym roku.

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach koło Opatowa (Świętokrzyskie). Wczesne dzieciństwo (do 1911 roku) spędził w Małoszycach i Bodzechowie, później rodzina przeniosła się do Warszawy. W 1927 r. obronił magisterium na Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Gombrowicz przyjeżdżał do podradomskiej Wsoli dość regularnie w latach 1924-39. W tej miejscowości - w której obecnie znajduje się muzeum Gombrowicza - mieszkał jego brat Jerzy z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Witold odpoczywał u nich, przygotowywał się do egzaminów, pisał - m.in. fragmenty powieści „Ferdydurke”. Po studiach miał odbyć aplikację adwokacką u zaprzyjaźnionego radomskiego adwokata - Tadeusza Przyłęckiego. Miejscowa palestra, należąca w większości do Stronnictwa Narodowego, odrzuciła jego kandydaturę. Gombrowicz opuścił Polskę w lipcu 1939 r. Popłynął transatlantykiem „Chrobry” do Argentyny, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Pozostał na emigracji, we Francji, aż do śmierci w 1969 r. W Radomiu przyznawana jest już Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (za debiut prozatorski) i organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, na który przyjeżdżają teatry z całego świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano 9 osób podejrzanych o związek z zabójstwem mężczyzny

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Policja zatrzymała 9 osób w sprawie uprowadzenia i zabójstwa mężczyzny w okolicach Słupska. Sąd wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania czterech podejrzanych. Może im grozić nawet dożywocie.

W Słupsku i Zabrzu policja zatrzymała dziewięciu mężczyzn, którzy mogą mieć związek z zabójstwem mieszkańca Lęborka Wojciecha N. Zwłoki mężczyzny zostały znalezione w niedzielę w lesie między Siemianicami a Jerzycami koło Słupska.

"Dokonane zatrzymania zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku i były one poprzedzone szeregiem ustaleń realizowanych na terenie kilku miejscowości województwa pomorskiego"

- poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słupska i Trójmiasta, znani policji. Trzem mężczyznom prokuratura postawiła zarzuty udziału w zabójstwie Wojciecha N. Część zatrzymanych usłyszała także zarzuty posiadania narkotyków, broni palnej i gazowej oraz utrudniania śledztwa i zacierania śladów przestępstwa.

Po przesłuchaniu zatrzymanych prokuratorzy prowadzący śledztwo skierowali do Sądu Rejonowego w Słupsku wniosek o areszt tymczasowy dla czterech mężczyzn. "Wobec innych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policji lub poręczenia majątkowego" - poinformował Wnuk.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania trzech mężczyzn na trzy miesiące i jednego na dwa miesiące.

Żaden z zatrzymanych nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Z nieoficjalnych ustaleń Radia Gdańsk wynika, że zamordowany Wojciech N. był żołnierzem wojsk specjalnych. Miał zostać uprowadzony i zamordowany w wyniku nieporozumień związanych z rozliczeniami finansowymi. Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza tym informacjom, podając, że mężczyzna odbył tylko zasadniczą służbę wojskową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl