Nominat Putina gubernatorem w Kaliningradzie

Anton Alichanow; Von Kremlin.ru, CC-BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52098537

  

30-letni Anton Alichanow w wyniku niedzielnych wyborów regionalnych w Rosji został gubernatorem obwodu kaliningradzkiego. Kandydat Kremla, którego w październiku zeszłego roku prezydent Władimir Putin mianował p.o. szefa regionu, zdobył ponad 81 proc. głosów.

Rywale Alichanowa, kandydata rządzącej Jednej Rosji, uplasowali się daleko za nim. Wśród nich najwięcej głosów - niespełna 9 proc. - zdobył kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Igor Riewin.

Kandydaci Jednej Rosji zwyciężyli bez wyjątku wszędzie, gdzie w niedzielę odbywały się wybory szefów regionów (republik, obwodów i krajów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej).

Alichanow rozpoczął karierę we władzach obwodu kaliningradzkiego stosunkowo niedawno, w 2015 roku. Otrzymał wówczas propozycję objęcia funkcji wicepremiera regionalnego rządu, odpowiedzialnego m.in. za kwestie handlu zagranicznego i sprawy gospodarcze. Gdy w lipcu zeszłego roku gubernatorem obwodu na krótko został Jewgienij Zinczew, szef obwodowej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Alichanow został p.o. premiera. Po rezygnacji Zinczewa jesienią zeszłego roku stał się p.o. gubernatora.

Powierzając funkcję Alichanowowi, Putin wyraził nadzieję, że zdoła on sprawić, by obwód kaliningradzki, "strategicznie ważny region" Rosji, rozwijał się "w należytym tempie".

Komentatorzy oceniali wówczas, że Alichanow reprezentuje "nową formację menadżerów" i ma opinię profesjonalisty w sprawach gospodarczych. Rosyjska redakcja BBC nazywa Alichanowa jednym z "młodych technokratów" promowanych przez Kreml. Według niektórych politologów za karierą Alichanowa może stać szef państwowego koncernu Rostec (Rostiech) Siergiej Czemiezow, objęty sankcjami USA wprowadzonymi w odpowiedzi na kryzys ukraiński.

Część obserwatorów nie wyklucza, że Alichanow nie pozostanie długo na stanowisku gubernatora Kaliningradu i powróci do Moskwy, by kontynuować karierę na szczeblu centralnym.

Alichanow urodził się 17 września 1986 roku w Suchumi w Abchazji - dziś jest to separatystyczny region Gruzji. Gdy w latach 90. wybuchł konflikt abchasko-gruziński, po którym Tbilisi straciło kontrolę nad regionem, rodzina przyszłego gubernatora wyjechała do Moskwy.

Alichanow jest absolwentem akademii podatkowej przy ministerstwie finansów Rosji, ponadto ma stopień doktora nauk ekonomicznych. Od 2006 roku pracował w ministerstwie sprawiedliwości Rosji, zajmował się kwestiami podatkowymi. Brał udział m.in. w przygotowaniu projektu rządowego postanowienia o zakazie nabywania aut zagranicznych (tj. montowanych za granicą) na potrzeby państwowe. Jak podkreślał sam Alichanow w przedwyborczych wywiadach, w projekcie tym "każdą literkę napisał osobiście".

Dalsza kariera Alichanowa obejmowała pracę w ministerstwie przemysłu i handlu, gdzie był dyrektorem departamentu. W 2015 roku otrzymał propozycję pracy w obwodzie kaliningradzkim.

W maju br. Alichanow wypowiadał się w mediach o kwestii małego ruchu granicznego z Polską, zawieszonego w ubiegłym roku przez stronę polską.

Mały ruch graniczny był jednym z niewielu poważnych osiągnięć w stosunkach rosyjsko-polskich w ostatnich latach

- ocenił. Zapewnił, że na jego zawieszeniu "stracili również Polacy".

Alichanow jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl