Gdyby go nam nie zabili

  

Gdyby komuniści go nam nie zabili, miałby dziś 70 lat, jak Włodzimierz Lubański czy Elton John. Czy byłby z nas zadowolony? Jest w jednym z wywiadów ks. Jerzego Popiełuszki mocny opis, jak z obawą szedł odprawiać mszę św. w fabryce.

Niepokoił się – być może paląc kolejne papierosy Marlboro – jak przyjmą go robotnicy, w tym ci, którzy rzadko bywają w kościele. Czy będzie ołtarz, kto przeczyta i zaśpiewa? Okazało się, że jest wszystko, a nawet lepiej. Krzyż, ołtarz, konfesjonał, kwiaty i burza oklasków dla pierwszego w historii zakładu księdza przekraczającego jego bramę. „Znaleźli się też lektorzy. Trzeba było słyszeć te męskie głosy, które niejednokrotnie przemawiały niewyszukanymi słówkami, a teraz z namaszczeniem czytały święte teksty” – wspominał. Ks. Popiełuszko znał wielu artystów czy pisarzy, ale nie chciał być duszpasterzem ludzi znanych. Sprowadzał ich do huty, na wykłady. Potem księdza nam zabili, artyści i pisarze poszli w swoją stronę, a robotnicy wrócili do coraz bardziej byle jakiej egzystencji, nie znajdując czasu na nic więcej. Czy dziś zdołamy dokończyć jego dzieło? Czy w nowym pokoleniu solidarność stanie się polską rzeczywistością?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts