Finowie zaniepokojeni. Chcą międzynarodowych manewrów

Finlandia powinna zostać gospodarzem międzynarodowych ćwiczeń wojskowych - powiedział przewodniczący komisji obrony fińskiego parlamentu Ilkka Kanerva.

By David Smith from Elimäki, Finland - Finnish NH-90 kicking up the dust, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11927164

W kontekście zaplanowanych na wrzesień szwedzkich manewrów Aurora w rejonie Morza Bałtyckiego oraz rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2017 Kanerva powiedział, że "nie wierzy, by jakiś odpowiedzialny polityk użył ćwiczeń do wzniecania konfliktu".

"HS" zwrócił uwagę, że ćwiczenia będą się odbywały w tym samym czasie oraz przyczyniają się do wzrostu napięcia w regionie i ryzyka wystąpienia różnych incydentów.

Kanerva przyznał, że Finlandia nie miała udziału w decydowaniu o tych manewrach, i zasugerował, że jego kraj mógłby zostać gospodarzem dużych, międzynarodowych manewrów na własnym terytorium, co - jak przypomina "HS" - nigdy dotąd nie miało miejsca.

Dla Finlandii największą korzyścią są ćwiczenia w fińskich warunkach z wielonarodowymi jednostkami. Wtedy też różne oddziały obronne mogłyby ćwiczyć w sposób skoordynowany

- powiedział Kanerva w opublikowanym wywiadzie dla dziennika „Helsingin Sanomat”.

To jest koncepcja, która była już planowana i która odpowiadałaby nam na wszelkie sposoby

 - dodał.

Deputowany zaznaczył, że fińskie oddziały reagowania potrzebują ćwiczeń z siłami innych państw UE, w tym np. z jednostkami brytyjskimi (np. w czerwcu ministrowie obrony Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii podpisali w Sztokholmie umowę ws. udziału w dowodzonym przez Brytyjczyków korpusie JEF - Joint Expeditionary Force). Dodał, że międzynarodowe ćwiczenia to opłacalna forma szkolenia własnej armii. Jak przyznał, organizacja manewrów na terytorium Finlandii to na razie wstępny pomysł.

Nie ma jeszcze gotowego szablonu. Byłoby dobrze, gdyby w ćwiczeniach uczestniczyły kraje, z którymi są podpisane dwustronne umowy o współpracy

- podkreślił.

Zwrócił uwagę, że takie manewry można by zorganizować nie wcześniej niż za rok, ponieważ jest to proces wymagający długich przygotowań.

„Helsingin Sanomat” przypomniał, że w kwestiach obronnych Finlandia jest krajem partnerskim NATO i ściśle współpracuje ze Szwecją, a także ma podpisane dwustronne umowy o współpracy z Wielką Brytanią, USA, Niemcami i Estonią. Ponadto trwają przygotowywania do podjęcia nowej formy współpracy z Polską.

Także minister obrony Finlandii Jussi Niinisto powiedział kilka dni temu, że na terytorium jego kraju mogłyby się odbyć międzynarodowe ćwiczenia.

Być może zasadne byłoby zorganizowanie w pewnym momencie ćwiczeń podobnych do manewrów Aurora, w których wspólnie z partnerami ćwiczono by obronę Finlandii. Mieliśmy więcej takich działań, (ale) na mniejszą skalę i dla poszczególnych oddziałów

- powiedział Niinisto w wywiadzie dla fińskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego Yle. Przypomniał, że ostatni raz duże ćwiczenia Finlandia miała w latach 80.

Obecnie Finlandia uczestniczy w międzynarodowych manewrach morskich Northern Coasts 2017 u wybrzeży Szwecji (8-21 września), w których biorą udział także siły zbrojne m.in. ze Szwecji, Danii, Niemiec, Kanady, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii (łącznie ok. 5 tys. żołnierzy, w tym ok. 250 z Finlandii). Oprócz tego Finlandia weźmie udział w ćwiczenia Aurora, które zostaną przeprowadzone w okolicach Sztokholmu, Goeteborga oraz szwedzkiej wyspy Gotlandia w dniach 11-29 września. W tych manewrach lądowych, morskich i powietrznych weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy z wielu państw (w tym ok. 300 z Finlandii), m.in. z USA i Francji.

W maju br. Finlandia uczestniczyła w manewrach lotniczych Arctic Challenge 2017, w których udział wzięły jednostki krajów nordyckich, a także USA i innych sojuszników NATO.

Fińskie siły zbrojne na wypadek wojny liczą 230 tys. żołnierzy (na początku br. rząd zdecydował się zwiększyć ich liczebność o 50 tys. do 280 tys.). W rezerwie pozostaje 900 tys. Finów.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Finlandia #Zapad-2017 #Aurora #manewry wojskowe #NATO #Rosja #obrona #ćwiczenia wojskowe #Ilkka Kanerva

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo