Pekin odkupuje część Rosnieftu

pixabay.com

  

Chińska firma CEFC China Energy Company Ltd. kupi ponad 14 procent akcji rosyjskiego giganta Rosnieftu. To jedna z największych inwestycji w Rosji i sygnał o umacniającym się partnerstwie energetycznym między Moskwą a Pekinem – podaje Reuters.

Chińska firma CEFC China Energy Company Ltd. kupi ponad 14 procent akcji rosyjskiego giganta Rosnieftu. To jedna z największych inwestycji w Rosji i sygnał o umacniającym się partnerstwie energetycznym między Moskwą a Pekinem – podaje Reuters.

Chińczycy za 9,1 mld dolarów odkupią akcje od katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencoreod.

Firma CEFC w ostatnich latach przekształciła się z niszowego inwestora naftowego do rozwiniętego konglomeratu energetycznego. Transakcja umożliwi Chinom, drugim pod względem wielkości konsumentem energii na świecie, zwiększenie współpracy z największym na świecie producentem ropy naftowej.

Dzięki transakcji Chińczycy uzyskają dostęp do pól naftowych Rosnieftu i projektów petrochemicznych w regionie Syberii Wschodniej.

Kapitalizacja rynkowa Rosnieftu wyceniania jest teraz na 57 mld dol., więc zakup ponad 14 proc. jego akcji to jedna z największych chińskich inwestycji w Rosji.

Reuters przypomina, że umowa została zawarta w momencie, kiedy Stany Zjednoczone nakładają na Rosję nowe sankcje ekonomiczne.

W 2014 roku, gdy od Rosji odwrócili się inni partnerzy ze względu na aneksję Krymu i agresję na Ukrainę, Gazprom porozumiał się z Pekinem w sprawie budowy nowego gazociągu oraz dostaw surowca do Chin.

Rosja jest na czele listy chińskich dostawców surowców.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: reuters.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczecin: a może by tak zajrzeć do Starej Rzeźni?

/ Hoa binh / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Atrakcje na piąte urodziny, a także koncerty, wystawy, spektakle i cykliczne spotkania przygotowano na sezon wiosenny Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. W historycznym budynku na szczecińskiej wyspie Łasztownia wystąpią m.in. Julia Marcell, Kwiat Jabłoni czy Natalia Nykiel.

"Centrum Kultury Euroregionu nie istniałoby, gdyby nie widzowie. Razem tworzymy kulturę. Odbyły się tutaj setki wydarzeń, koncerty, projekcje filmowe, cały czas coś się dzieje i chcemy, aby to się rozwijało, i aby tutaj biło serce Szczecina"

– powiedziała kierownik CKE Stara Rzeźnia Iwona Nowakowska. Dodała, że atrakcje urodzinowe przygotowane będą dla mieszkańców 21 marca – w piątą rocznicę otwarcia.

W programie znalazł się m.in. spektakl Teatru Broadway, koncerty i niespodzianki dla dzieci, a także tort. "Pokażemy, jak kiedyś wyglądała Stara Rzeźnia, jak kiedyś wyglądała Łasztownia, a jak wspaniale jest teraz" – zaznaczyła Nowakowska.

Wśród wiosennych wydarzeń znalazły się przede wszystkim koncerty. Jeszcze przed imprezą urodzinową, 15 marca, w Starej Rzeźni wystąpi Julia Marcell z materiałem z najnowszej płyty Skull Echo. Pięć dni później na scenie na Łasztowni rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz, czyli Kwiat Jabłoni zagra utwory z płyty "Niemożliwe". W maju wystąpi natomiast piosenkarka Natalia Nykiel.

Na scenie w Starej Rzeźni pojawi się też wokalista swingowy Jarek Wist z programem "Dolce VitaM" czy jazzowy zespół Philippe Lemm Trio. Miłośnicy stand-upu będą mogli natomiast dwukrotnie zobaczyć autorski program Grzegorza Dolniaka – 2 i 3 kwietnia.

Wiosną w Centrum Kultury Euroregionu pojawią się też spektakle współorganizowane z Fundacją Kultury West & Art.: "Morfina 0.05", "Wszystko o mężczyznach" oraz "Pół na Pół", a także nowe przedstawienia.

Zapowiedziany został także powrót cyklicznej "Szwajowej niedzieli" - wydarzenia poświęconego twórczości szczecińskiej pisarki Moniki Szwai. W harmonogramie wydarzeń znalazły się też m.in. wykłady pediatry, prof. Jacka Rudnickiego w ramach cyklu "Studium Sztuki, Filozofii i Medycyny" – pierwszy z nich zaplanowany został na 3 marca i poświęcony będzie ozdabianiu ciała.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia otwarte zostało 21 marca 2015 r. na szczecińskiej wyspie miejskiej Łasztownia, w odrestaurowanym historycznym budynku dawnej rzeźni miejskiej, powstałej w końcu XIX w. Po II wojnie światowej budynek należał do zakładów mięsnych, w latach 80. XX w. urządzono tam magazyn. Odrestaurowała go firma CSL Internationale Spedition, urządzając tam pomieszczenia sali konferencyjno-kinowej, restauracji czy księgarni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts