Przetargi na prace remontowe dróg w ukraińskim pasie przygranicznym wygrały dwie polskie firmy, Drog-Bud i UNIBEP. Kontrakty z obiema firmami podpisano w siedzibie ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor, którą od ubiegłego roku kieruje były minister transportu w rządzie Donalda Tuska, Sławomir Nowak.

Dla mnie jest to najlepszy przykład tego, jak powinny rozwijać się relacje między Polską i Ukrainą. Rozwój infrastruktury, szczególnie dróg, pokazuje, jak krwiobiegi obu krajów spajają Ukrainę z Polską i sprawiają, że stają się one coraz bliższe sobie – powiedział Nowak.

Wyraził też przekonanie, że działania realizowane przez Polaków na Ukrainie staną się przykładem rzetelnie wykonanej pracy. 

Polskie firmy wyremontują drogi w obwodzie lwowskim i wołyńskim. Łączna długość tych dróg wynosi 140 km.

Polska podjęła decyzję o udzieleniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro w 2015 roku. Jest on przeznaczony na finansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz na budowę polsko-ukraińskich przejść granicznych. W umowie między rządami Polski i Ukrainy zawarto warunek, że 60 proc. towarów i prac finansowanych jest przez stronę polską, a 40 proc. przez ukraińską.