Dorota Kania wygrała proces z Bachurskim

/ Telewizja Republika

  

Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok uniewinniający Dorotę Kanię w sprawie wytoczonej przez redaktora naczelnego „Warszawskiej Gazety” Piotra Bachurskiego w związku z informacją, jaka pojawiła się w książce „Resortowe dzieci”. Dzisiejsza decyzja sądu jest prawomocna.

W lutym 2014 r. Piotr Bachurski, redaktor naczelny „Warszawskiej Gazety”, skierował do warszawskiego sądu rejonowego prywatny akt oskarżenia przeciwko autorom książki „Resortowe dzieci” - Dorocie Kani, Maciejowi Maroszowi oraz Jerzemu Targalskiemu. Bachurski uznał, że został w tej książce zniesławiony. Chodziło o fragment książki, w którym była mowa o rzekomych kontaktach ze środowiskami komunistycznymi, wywiadem PRL oraz osobami związanymi z aferą FOZZ

Bachurski domagał się przeprosin oraz 100 tys. złotych nawiązki. 

- Twierdziliśmy, że dziennikarze dochowali należytej staranności, wskazywaliśmy, że czyn z art. 212 [zniesławienie – red.] nie został popełniony, zaistniał brak winy, brak zamiaru poniżenia, a także - brak samego czynu zabronionego – powiedział portalowi niezalezna.pl adwokat Maciej Zaborowski, obrońca oskarżonych.

30 listopada 2016 r. Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy zdecydował o uniewinnieniu Jerzego Targalskiego oraz Macieja Marosza. Dorotę Kanię uznał jednak za winną zarzucanego czynu i zasądził publikację przeprosin, podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz zapłatę 10 tys. złotych przez Dorotę Kanię.

Apelację złożyła wówczas zarówno Dorota Kania, jak i Piotr Bachurski – w zakresie orzeczenia o karze w kwestii wysokości nawiązki. 

Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok prawomocnie uniewinniający Dorotę Kanię. Zasądzone zostały również koszty postępowania – łącznie, jak mówi Maciej Zaborowski, może to być nawet 20 tys. złotych.

- Od początku twierdziliśmy, że wszyscy oskarżeni są niewinni. Cieszymy się, że po takim czasie udało się ich niewinność wykazać – mówi Zaborowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Eli Barbur nie ma złudzeń - Katz zupełnie pogrążył sytuację. "Wątpię, by robił to na własną rekę"

Eli Barbur / screen Telewizja Republika

  

- Podejrzewam, że wszystko to się rozkręca wbrew woli obu stron. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się uregulować tę sytuację i myślę, że wspólnota interesów zwycięży w tym konflikcie. Za zbliżeniem między Wyszehradem a Izraelem stoi oczywiście Biały Dom i zapewne pojawi się interwencja z tej strony - mówił w Telewizji Republika szef serwisu telawiwonline.com, Eli Barbur.

W miniony czwartek "Jerusalem Post" podał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż "Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście". Informację tę zdementowała później m.in. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. W niedzielę przypisywaną Netanjahu wypowiedź skomentował - w sposób skandaliczny - p.o. ministra spraw zagranicznych, Izrael Katz. .

– Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Shamir (były premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych

– stwierdził Israel Katz.

Haniebną wypowiedź izraelskiego dyplomaty komentował dzisiaj na antenie Telewizji Republika Eli Barbur, szef serwisu internetowego telawiwonline.com.

Wskazał, że "z izraelskiego punktu widzenia, to ewidentnie numer wykręcony przez lewicę, która z premedytacją zniekształciła wypowiedź szefa izraelskiego rządu". Nadmienił, że Benjaminowi Netanjahu zależy przecież na stosunkach z Polską. 

Jednodniowy minister spraw zagranicznych [Izrael Katz - red.] zupełnie pogrążył sytuację. Wątpię, by robił to na własną rękę. Izrael nie jest zainteresowany piętrzeniem konfliktu z Polską i całą Grupą Wyszehradzką. Głównie chodzi o cyberwojnę, która jest problemem wspólnym. Nie muszę oczywiście tłumaczyć, że dezorientacja płynie szerokim strumieniem z Moskwy. Ten konflikt to jakieś szaleństwo izraelskiej władzy 

 – komentował Eli Barbur w TV Republika.

Jak zaznaczył szef serwisu telawiwonline.com, "wyborcy obecnego rządu Izraela pochodzą z poprzednich pokoleń z krajów arabskich"

– To są ludzie, którzy masowo obecnie odwiedzają Polskę. Robią zakupy, chodzą do knajp… (...) Nie sądzę, aby do tych wyborców Netanjahu apelował. To się w żaden sposób nie spina w całość

– mówił Eli Babur.

– Podejrzewam, że wszystko to się rozkręca wbrew woli obu stron. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się uregulować tę sytuację. Myślę, że wspólnota interesów zwycięży w tym konflikcie. Za tym zbliżeniem między Wyszehradem a Izraelem stoi oczywiście Biały Dom. Zapewne pojawi się interwencja z tej strony 

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/259383-sukces-argumentow-premiera-i-dyplomacji-szczyt-v4-z-izraelem-odwolany-w-gescie-solidarnosci-z-polska] [polecam:https://niezalezna.pl/259385-zdecydowana-reakcja-zwiazku-gmin-zydowskich-w-polsce-ten-zarzut-zniewaza-tez-nas-polskich-zydow]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl