Kościół wzniesiony w 1908 roku przez Polaków, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli syberyjską wieś o nazwie Białystok, spłonął doszczętnie w nocy z 18 na 19 kwietnia tego roku.

Pożar wybuchł około 4.00 rano, straż pożarna pojawiła się na miejscu 4.25. Ogień ugaszono o 6.55. Niemal do końca trzymała się dzwonnica. Finalnie budynek spłonął doszczętnie. Zostały tylko ceglane fundamenty. Na miejscu znaleziono fragmenty dzwonu z napisem „Dziewica Maria” i srebrnego krzyża, który stał w centralnej części ołtarza. Przyczyny pożogi nie są znane…

Miejscowa społeczność chce go odbudować; wsparcie tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku – stolicy województwa podlaskiego, jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.


Wnętrze kościoła przed pożarem/ fot. belostok-catholic.ru

Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie”, zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok. Zbiórka ruszyła trzy miesiące temu, do tej pory udało się zebrać ponad 100 tys. zł. Potrzeba, jak szacują organizatorzy akcji, równowartości około 150 tys. euro.

Jak poinformowała Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami, teraz w pomoc zaangażowali się też sportowcy.

Do 12 września, na portalu aukcyjnym można wziąć udział w aukcji piłki z podpisem obrońcy piłkarskiej reprezentacji Polski Kamila Glika, koszulki kolarskiej z podpisami Rafała Majki i Słowaka, mistrza świata, Petera Sagana oraz byłego reprezentanta kraju w siatkówce Krzysztofa Ignaczaka. Jest też koszulka z podpisami paraolimpijczyków.

Aukcje prowadzone są w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie, zaplanowanego na najbliższą niedzielę. Dochód z kiermaszu również trafi na konto odbudowy kościoła na Syberii.


Wnętrze kościoła przed pożarem/ fot. belostok-catholic.ru

Akcja „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” ma stronę internetową belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji).

Organizatorzy zbiórki mają nadzieję, że wiosną 2018 roku ruszą pierwsze prace budowlane. Niewykluczone, że prace ruszą nawet wtedy, gdy jeszcze całej kwoty nie uda się zebrać.