Franciszek wyruszył z pielgrzymką do Kolumbii

Papież Franciszek / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Papież wyruszył do Kolumbii. „Udaję się w podróż pod znakiem pojednania i pokoju” – te słowa papieża zamieszczono przed jego wyjazdem na Twitterze. Franciszek odwiedzi ten kraj, by wesprzeć proces pokojowy po ponad 50 latach wojny domowej.

Media podały, że trasa lotu papieskiego samolotu została zmieniona, by uniknąć huraganu Irma, szalejącego nad Atlantykiem.

Przed podróżą Franciszek wystosował specjalne przesłanie do Kolumbijczyków. 

Przybędę jako pielgrzym nadziei i pokoju, by świętować z wami wiarę w naszego Pana, a także aby czerpać naukę z waszej miłości oraz wytrwałości w poszukiwaniu pojednania i zgody 
– oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na motto swej wizyty, „Zróbmy pierwszy krok”, które odnosi się do procesu zaprowadzania pokoju i pojednania. 

Przypomina ono, że zawsze trzeba, abyśmy uczynili pierwszy krok podejmując jakiekolwiek działanie czy projekt. Zachęca nas do tego, byśmy byli pierwsi w miłości, by budować mosty, by kreować braterstwo 
– dodał papież.

Według Franciszka hasło to „zachęca nas, aby wyjść innym na spotkanie, uścisnąć dłonie i wzajemnie przekazać sobie znak pokoju”. Papież podkreślił też: „Pokój jest tym, czego Kolumbia szuka i o osiągnięcie czego stara się od długiego czasu”.

Pierwszym etapem 20. zagranicznej papieskiej pielgrzymki będzie stolica Kolumbii Bogota, gdzie przybędzie w środę po południu tamtejszego czasu. Na lotnisku powita go prezydent Juan Manuel Santos, laureat zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, który doprowadził do podpisania porozumienia między władzami a skrajnie lewicową partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Łącznie w czasie pięciodniowej wizyty Franciszek odwiedzi cztery miasta; oprócz Bogoty także Villavicencio, Medellin i Cartagenę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki będzie czwartkowa msza w stolicy, na której oczekuje się około 700 tysięcy ludzi.

W piątek w Villavicencio na mszy będzie około pół miliona wiernych, Po niej z udziałem papieża odbędzie się wielkie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego. Mają w nim uczestniczyć rodziny ofiar wojny domowej i byli lewaccy partyzanci oraz policjanci.

Franciszek jest trzecim papieżem, który odwiedzi Kolumbię, po Pawle VI w 1968 roku i Janie Pawle II, który był tam w 1986 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wicepremier Gowin ujawnił kulisy negocjacji z PiS: "Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Jesteśmy na finiszu ustaleń między PiS a Porozumieniem, jeśli chodzi o kwestie programowe i personalne; mieliśmy bardzo dobrą rozmowę z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W przyszłym tygodniu umowa zostanie zawarta" - powiedział dziś wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Dziś w programie Tłit Wp.pl szef Porozumienia Jarosław Gowin poinformował:

"Dziś nad ranem zakończyły się ustalenia programowe - tutaj jesteśmy w 90 proc. zgodni - oraz personalne - tu jesteśmy, wydaje mi się, w 100 proc. zgodni - między PiS a Porozumieniem"

Ujawnił też kulisy rozmów.

"Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę z panem prezesem Kaczyńskim, potem dołączył do nas premier Mateusz Morawiecki. Liczę na to, że uzgodnienia między PiS a Solidarną Polską będą równie szybkie i równie harmonijne"

- powiedział Gowin.

"Jesteśmy na finiszu wszelkich ustaleń, jeśli chodzi o Porozumienie i PiS. Na pewno w przyszłym tygodniu umowa zostanie zawarta"

- zapewnił.

Dodał, że wszystkie ustalenia personalne będzie komunikował człowiek, który bierze za to największą odpowiedzialność, czyli premier. Podkreślił przy tym: "To Mateusz Morawiecki będzie premierem". I dodał, że w tej sprawie stanowisko Porozumienia jest identyczne ze stanowiskiem PiS.

Jego zdaniem wybory to "przede wszystkim sukces PiS", ale PiS "bez setek tysięcy głosów oddanych na kandydatów Porozumienia" nie miałby większości.

Gowin pytany czy po wyborach zachowa stanowisko wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego, powiedział, że programowo za obszar nauki, innowacji i nowych technologii będzie odpowiadało Porozumienie.

"Chcielibyśmy mieć większy niż do tej pory wpływ formalny na to, na co wpływaliśmy nieformalnie. Program Energia+, program energetyki prosumenckiej, jest dużym sukcesem. Naszym zdaniem powinno to naleźć pewien wyraz formalny. Ze strony pana prezesa Kaczyńskiego czy pana premiera Morawieckiego taki punkt widzenia spotkał się z aprobatą"

- dodał Gowin.

Porozumienie wprowadziło do parlamentu 18 posłów i 2 senatorów. Kandydaci Porozumienia startowali w wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości. Porozumienie - wspólnie z PiS i Solidarną Polską - tworzy obóz Zjednoczonej Prawicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl