Franciszek wyruszył z pielgrzymką do Kolumbii

Papież Franciszek / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Papież wyruszył do Kolumbii. „Udaję się w podróż pod znakiem pojednania i pokoju” – te słowa papieża zamieszczono przed jego wyjazdem na Twitterze. Franciszek odwiedzi ten kraj, by wesprzeć proces pokojowy po ponad 50 latach wojny domowej.

Media podały, że trasa lotu papieskiego samolotu została zmieniona, by uniknąć huraganu Irma, szalejącego nad Atlantykiem.

Przed podróżą Franciszek wystosował specjalne przesłanie do Kolumbijczyków. 

Przybędę jako pielgrzym nadziei i pokoju, by świętować z wami wiarę w naszego Pana, a także aby czerpać naukę z waszej miłości oraz wytrwałości w poszukiwaniu pojednania i zgody 
– oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na motto swej wizyty, „Zróbmy pierwszy krok”, które odnosi się do procesu zaprowadzania pokoju i pojednania. 

Przypomina ono, że zawsze trzeba, abyśmy uczynili pierwszy krok podejmując jakiekolwiek działanie czy projekt. Zachęca nas do tego, byśmy byli pierwsi w miłości, by budować mosty, by kreować braterstwo 
– dodał papież.

Według Franciszka hasło to „zachęca nas, aby wyjść innym na spotkanie, uścisnąć dłonie i wzajemnie przekazać sobie znak pokoju”. Papież podkreślił też: „Pokój jest tym, czego Kolumbia szuka i o osiągnięcie czego stara się od długiego czasu”.

Pierwszym etapem 20. zagranicznej papieskiej pielgrzymki będzie stolica Kolumbii Bogota, gdzie przybędzie w środę po południu tamtejszego czasu. Na lotnisku powita go prezydent Juan Manuel Santos, laureat zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, który doprowadził do podpisania porozumienia między władzami a skrajnie lewicową partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Łącznie w czasie pięciodniowej wizyty Franciszek odwiedzi cztery miasta; oprócz Bogoty także Villavicencio, Medellin i Cartagenę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki będzie czwartkowa msza w stolicy, na której oczekuje się około 700 tysięcy ludzi.

W piątek w Villavicencio na mszy będzie około pół miliona wiernych, Po niej z udziałem papieża odbędzie się wielkie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego. Mają w nim uczestniczyć rodziny ofiar wojny domowej i byli lewaccy partyzanci oraz policjanci.

Franciszek jest trzecim papieżem, który odwiedzi Kolumbię, po Pawle VI w 1968 roku i Janie Pawle II, który był tam w 1986 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Inwestycja możliwa dzięki uszczelnieniu podatków. „Oddanie hołdu działaczom Solidarności”

/ https://twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rewitalizowany Park Solidarności w Grajewie (woj. podlaskie). Szef rządu gratulował inwestycji, która - jak zauważył - może być współfinansowana przez budżet państwa m.in. dzięki uszczelnieniu podatków.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że miejski park, nazwany Parkiem Solidarności będzie miejscem, w którym "mieszkańcy będą mogli oddychać czystym powietrzem, gdzie będzie wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, ścieżki rowerowe oczka wodne itp.".

Gratulował mieszkańcom tego, że rewitalizacja połączy miasto z ekologią, co - jak zauważył - wcale nie tak łatwo zrobić.

Dodał, że park będzie służył mieszkańcom przez lata.

"Jestem przekonany, że to miejsce będzie służyło nie tylko mieszkańcom Grajewa, ale również okolicznych miejscowości, którzy będą tu przychodzili z przyjemnością ze swoimi dziećmi i wnukami"

- ocenił.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że inwestycja jest współfinansowana przez budżet państwa.

To wszystko jest możliwe dzięki skutecznemu zarządzaniu finansami publicznymi, uszczelnieniu podatkowemu. Niech to będzie też oddanie hołdu wszystkim działaczom Solidarności i opozycji antykomunistycznej

- mówił.

W Grajewie premierowi towarzyszyli m.in. pochodzący z Grajewa wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, burmistrz miasta Dariusz Latarowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl