Minister Gróbarczyk nie przejmuje się Rosjanami w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- Rosja nie przejmuje się Polską przy budowie Nord Stream. Zatem musimy realizować projekt przekopu Mierzei Wiślanej zgodnie z naszymi planami i założeniami - powiedział w rozmowie z portalem money.pl minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Marek Gróbarczyk zapowiedział, że prace budowlane przy przekopie Mierzei Wiślanej mają rozpocząć się w 2018 r. Przez najbliższy rok resort gospdoarki morskiej będzie dopracowywał raport środowiskowy i starał się uzyskać zgodę środowiskową na realizację projektu.

Założyliśmy, że głównym źródłem finansowania będzie budżet państwa. Nie zwalania nas to z uzyskania wszystkich potrzeb zgód, a po przygotowaniu odpowiednich dokumentów i ostatecznej formy raportu środowiskowego przedstawimy go Komisji Europejskiej

- powiedział minister. Ministerstwo jest w stałym kontakcie z KE, która chce wiedzieć o wpływie przekopu na stan środowiska naturalnego.

Dzisiaj przekop ma bezwzględne znaczenie bezpieczeństwa państwa

- dodał Gróbarczyk.

Od pewnego czasu przeciwko przekopowi protestują Rosjanie, twierdząc, że inwestycja byłaby rzekomo "zagładą Bałtyku" i przyniosłaby negatywne konsekwencje ekonomiczne w zakresie rybołówstwa. Minister Gróbarczyk jednak nie przejmuje się głosami z Rosji.

Rosja nie przejmuje się Polską przy budowie Nord Stream. Zatem musimy realizować projekt przekopu Mierzei Wiślanej zgodnie z naszymi planami i założeniami

- powiedział szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Zdaniem ministra, prace przy przekopie mają zakończyć się w 2022 r. Najbardziej prawdopodobnym miejscem realizacji inwestycji  jest miejscowość Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Przekop ma skrócić i uprościć szlak morski na Bałtyk. Jednym z największych beneficjentów inwestycji będzie miasto Elbląg, w którym port ma stać się istotnym zapleczem i wsparciem dla portów trójmiejskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: money.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraina szykuje się na zmasowany atak! Eksperci biją na alarm„Rosja wykorzysta cały arsenał”

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Niepokojące doniesienia docierają do nas z Kijowa. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow ujawnił, że odnotowano groźną mobilizację po stronie rosyjskiej. Jego zdaniem Kreml chce rzucić wszelkie możliwe siły i wykorzystać cały posiadany arsenał w celu przeprowadzenia zmasowanej serii cyberataków w związku ze zbliżającymi się na Ukrainie wyborami prezydenckimi.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ostrzegł, że Ukraina już mobilizuje własne siły w celu odparcia ataków cybernetycznych Rosji.

Nasze informacje świadczą o zamiarach wykorzystania przez Federację Rosyjską całego posiadanego przez nią arsenału, łącznie ze środkami cybernetycznymi, które zamierza wykorzystać dla wpływu na demokratyczną wolę narodu ukraińskiego.

- ujawnił Turczynow.

Ołeksandr Turczynow, który przewodniczył posiedzeniu Narodowego Centrum Koordynacyjnego Bezpieczeństwa Cybernetycznego, zapowiedział, że niebawem odbędą się ćwiczenia międzyresortowe, na których opracowywane będą różne warianty reagowania na zagrożenia informatyczne. W komunikacie, który wydano po posiedzeniu, wskazano, że przedsięwzięcie jest wspierane przez Unię Europejską.

Ukraina szykuje się do odparcia ataków cybernetycznych Rosji w związku z wyborami prezydenckimi w końcu marca. Rosja przygotowała na nie cały arsenał działań

- mówił Turczynow

Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca. Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała 44 kandydatów. Najwyżej notowani w ostatnich sondażach są: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski (27 proc.), urzędujący prezydent Petro Poroszenko (17,7 proc.) oraz była premier Julia Tymoszenko (15,8 proc.). Dane te dotyczą 60,8 proc. Ukraińców, którzy zdecydowali już, że pójdą na wybory i wiedzą na kogo zagłosują.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl