Dokumenty w Pałacu Prezydenckim podpisali minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, którzy towarzyszą prezydentowi Dudzie podczas wizyty w Kazachstanie.

Kolejnych kilkanaście porozumień zostanie podpisanych w trakcie środowego forum gospodarczego z udziałem prezydentów obu krajów.

Kazachstan i Polska na przestrzeni ostatnich 25 lat wiążą mocne więzi przyjaźni. Między naszymi krajami rozwijają się obecnie dynamicznie stosunki gospodarcze. Stale rośnie liczba polskich przedsiębiorstw, które działają w Kazachstanie – mówił prezydent Nursułtan Nazarbajew, który przypomniał, że w ubiegłym roku odbył wizytę w Warszawie.

Wizyta w kryzysowej sytuacji naszych relacji gospodarczych, kiedy poziom wymiany gospodarczej drastycznie spadł w porównaniu z rokiem 2014, pobudziła wzajemną wymianę gospodarczą. Mam nadzieję, że nie tylko uda nam się osiągnąć poziom, który był w 2014 roku przed kryzysem, ale że zdołamy go przeskoczyć i że osiągniemy znacznie większe poziomy – powiedział zaś prezydent Polski.

Prezydent Nazarbajew podkreślił, że rozmowy z prezydentem RP mają służyć poprawie współpracy gospodarczej.

Nasze środowiska biznesowe powinny popracować, żeby rezultaty były lepsze. Szczególnie interesujące perspektywy otwierają się w przemyśle maszynowym, rolniczym, energetyce – zwrócił uwagę.