Włochy. Dziecko zmarło na malarię

fot. Gabor Bibor/freeimages.com

  

W Brescii na północy Włoch zmarła na malarię czteroletnia dziewczynka, która nie była w żadnym kraju, gdzie występuje ta choroba. Prokuratura wszczęła dziś śledztwo w sprawie śmierci dziecka. Nie wyklucza się zarażenia w szpitalu.

Dziewczynka była córką pary Włochów z Trydentu. Tam najpierw trafiła do szpitala. Następnie została przewieziona w bardzo ciężkim stanie do Brescii na oddział reanimacji dziecięcej, gdzie zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek, o czym poinformowano po ponad dobie.

Jako przyczynę śmierci podano najcięższą formę malarii, czyli mózgową, przenoszoną przez komary widliszki. Choroba ta występuje przede wszystkim w Afryce subsaharyjskiej, w Azji i Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Wcześniej dziecko spędziło wakacje z rodzicami na wybrzeżu niedaleko Wenecji, a więc zdecydowanie poza strefą zagrożenia malarią.

Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zarażenia. Trwa postępowanie wyjaśniające. Minister zdrowia Włoch Beatrice Lorenzin zaapelowała o roztropność, bo - jak wyjaśniła - rozważane są różne hipotezy. Jednocześnie dodała, że najbardziej prawdopodobne jest to, że dziecko mogło zarazić się w szpitalu w Trydencie, gdzie przebywało po rozpoznaniu początków cukrzycy dziecięcej.

Jak przyznała dyrekcja tej placówki, w tym samym czasie w innej sali przebywało tam dwoje dzieci chorych na malarię, które zostały wyleczone.

To byłby bardzo poważny przypadek

- oświadczyła minister, informując o wysłaniu inspekcji do tego szpitala. Dyrekcja placówki przypomniała, że malaria nie przenosi się z człowieka na człowieka.

W mediach pojawiła się z kolei hipoteza, że dziewczynka mogła zostać zarażona przez komara przywiezionego w bagażu z zagranicy. Komar mógł ukąsić kogoś chorego, a potem dziecko. Zdaniem ekspertów, jeśli choroba została przeniesiona przez komara, to jest to pierwszy taki przypadek we Włoszech od 20 lat.

Według wirusologów jest to zdarzenie wyjątkowe.

Inne wyjaśnienie ma lider partii Zielonych Angelo Bonelli, który stwierdził, że zmiany klimatyczne prowadzą do rozmnażania się szczególnie agresywnych gatunków owadów także na zimniejszej północy Włoch.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna przywódcą "partii wiecznej opozycji"? "Trudno wskazać drugiego tak przegranego polityka"

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Trudno wskazać w ciągu ostatnich 30 lat tak przegranego polityka jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył jednak przegrywały wybory, także w wymiarze relacji międzyludzkich. Wszyscy przejrzeli, także PSL, także Lewica intencje Schetyny, który nie chciał integracji opozycji, chciał schrupać PSL i SLD i stworzyć jeden obóz pod swoim przywództwem - powiedział w programie "7x24" Marcin Ociepa, nowo wybrany poseł z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Powyborcze komentarze zdominowały dyskusję w programie Katarzyny Gójskiej "7x24". Komentując wyniki ubiegłotygodniowych wyborów, Marcin Ociepa z Porozumienia, nowo wybrany poseł, oceniając wynik Platformy Obywatelskiej stwierdził, że "największym dramatem partii jest jej przywódca".

- Trudno wskazać w ciągu ostatnich 30 lat tak przegranego polityka jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył jednak przegrywały wybory, także w wymiarze relacji międzyludzkich. Wszyscy przejrzeli, także PSL, także Lewica intencje Schetyny, który nie chciał integracji opozycji, chciał schrupać PSL i SLD i stworzyć jeden obóz pod swoim przywództwem

- ocenił Ociepa.

- Grzegorz Schetyna usłyszał, że "kapitan schodzi ze statku ostatni". Platforma tonie, a on planuje na tym okręcie pozostać. (...) Jeśli PO ma być partią wiecznej opozycji, to Schetyna jest idealnym kandydatem na jej przywódcę

- dodał poseł-elekt. Podkreślił, że przywódca PO jest "największym dramatem" partii.

- Do parlamentu weszła lewica, która będzie podgryzać PO z lewej strony, weszło PSL, które buduje się jako nowe centrum i będzie odcinać powietrze PO. Platforma jest na równi pochyłej i trudno będzie jej z tego potrzasku - przez przywództwo Schetyny - wyjść

- podsumował Marcin Ociepa

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl