Alarmująca liczba zarażonych cholerą w Jemenie

/ Mark Knobil/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ponad 612 tys. ludzi zakaziło się, a ok. 2 tys. zmarło na skutek trwającej od kwietnia 2017 roku epidemii cholery w Jemenie. Dane te przekroczyły szacunki naukowców.

WHO poinformowało, że tempo rozprzestrzeniania się epidemii zmalało w lipcu i sierpniu, a w ostatnich dniach liczba nowych możliwych zakażeń spadła do ok. 3 tys. dziennie.

Krótko po wybuchu epidemii WHO zakładała, że w najgorszym wypadku liczba zakażeń wyniesie 300 tysięcy w ciągu sześciu miesięcy. Pod koniec czerwca zakładano już, że odnotowana wówczas liczba 218 tys. zakażeń wyznacza połowę ostatecznej liczby. Miesiąc później, gdy liczba zakażonych osób wyniosła 400 tys., WHO ogłaszała, że epidemia wkrótce przestanie się rozprzestrzeniać.

Zazwyczaj epidemia osiąga szczytowy moment równie szybko, jak od niego odchodzi, i zakłada się, że liczba zakażeń w szczytowym momencie rozwoju epidemii to połowa ich ostatecznej liczby. Jednak w tym przypadku liczba zakażeń spadała nieregularnie, a nowych zachorowań - rosła w dwóch z czterech ostatnich tygodni.

Rzecznik WHO Tarik Jaszarević powiedział, że choć liczba nowych zakażeń maleje w większości dotkniętych epidemią obszarów, m.in. w mieście Sana na zachodzie kraju oraz w pobliskich prowincjach Hadżdża i Amran, to "nagle i znacząco" przybyło ich w 12 okręgach w prowincjach Al-Hudajda i Al-Mahwit na zachodzie, Al-Dżauf na północy oraz Zamar, Ibb, Al-Bajda i Aden na południowym zachodzie.

WHO bada przyczyny tych wzrostów. Sprawdzimy przede wszystkim, czy dane o wzroście liczby zakażeń są dokładne oraz czy rzeczywiście zostały spowodowane przez cholerę, a nie (...) np. rotawirus – powiedział Jaszarević.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że jemeńska epidemia została spowodowana przez działalność człowieka i napędza ją trwająca w tym kraju wojna domowa, która 15,7 mln ludzi pozbawiła dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dla tego prezydenta kontakt z obywatelami jest najważniejszy. Mucha analizuje prezydenturę Dudy

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą otwartą na kontakt z obywatelami. - Prezydent jest niezwykle aktywny, na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu - stwierdził. Dodał, że "otwarta prezydentura Andrzeja Dudy" ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych. Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach.

Prezydencki minister bierze udział w IV Forum Przemysłowym gdzie uczestniczył w dyskusji na temat zaangażowania społecznego obywateli.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP pytany o działania prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyszłorocznymi wyborami prezydenckim przypomniał, że nie ma jeszcze kampanii wyborczej i że rozpocznie się ona z chwilą zarządzenia wyborów.

"To może się odbyć pod koniec stycznia lub na początku lutego. Zadecyduje o tym Marszałek Sejmu. Wybory prezydencki odbędą się zaś w maju przyszłego roku"

- powiedział Mucha.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda utrzymuje kontakt z wyborcami.

"Prezydent powinien taki kontakt ze społeczeństwem utrzymywać i my staram się to robić. Prezydent Andrzej Duda jest niezwykle aktywny i na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu, bez rozmowy z Polakami"

- zapewnił Mucha.

Dodał, że "otwarta prezydentura Andrzeja Dudy" ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych.

Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach. "Jest pierwszym w historii prezydentem, który odwiedził każdy polski powiat – jeśli weźmiemy (pod uwagę - przyp. red) powiaty odwiedzone przez Andrzeja Dudę jak kandydata na prezydenta RP i te, które odwiedził jako urzędująca głowa państwa" - mówił Mucha.

Prezydencki mister podkreślił, że spotkania prezydenta Dudy dają wiele korzyści.

"Prezydent przez to ma znajomość sprawa zwykłych ludzi w całej Polsce. Ma pełne rozeznanie czym ludzie żyją, jakie są lokalne problemy (…) ma też pełne rozeznanie, jakie działania są przez ludzi aprobowane; ma też świadomość tego, jakie są jeszcze wyzwania do podjęcia"

- mówił.

Mucha dodał, że prezydent Duda jest też bardzo aktywny w polityce, w tym w działalności legislacyjnej.

"To jest 30 ustaw, które zostały przyjęte z wniosku prezydenta. W ramach tych ustaw można mówić o zmianach, które wzięły się z rozmów ze społeczeństwem, na przykład przywrócenie wieku emerytalnego"

- mówił Mucha.

Minister wspomniał też o programach społecznych i dynamiczny rozwoju gospodarczym.

"Jednocześnie w 2020 roku będziemy wydawać ponad cztery procent PKB na rodzinę i mamy najniższe w historii bezrobocie. Przy czym dla prezydenta kluczowe jest to, aby Polska rozwijała się równomiernie"

- stwierdził.

Mucha mówił też o pomocy prawnej dla obywateli. "Pamiętam tak zwaną Duda pomoc z kampanii prezydenckiej – to wyewoluowało w Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP i mamy tu mnóstwo osób, które się zgłaszają. To najczęściej skargi na działanie wymiaru sprawiedliwości" - mówił Mucha.

Minister przypomniał też, że od 1 stycznia tego roku można korzystać z otwartej pomocy prawnej na etapie przedprocesowym w każdym powiecie. "Są dyżury prawników, którzy są dostępni dla każdego po złożeniu oświadczenia, że nie jest się w stanie uiścić kosztów pomocy prawnej na rynku" - mówił.

Mucha przypomniał też, że w życie wchodzi ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. "To jest prezydencka zmiana prawa przygotowana we współpracy z samorządami (…) która pozwala integrować usługi społeczne" - mówił.

Dodał, że prezydent pracuję nad "ustawą o centrum zdrowia 75 plus".

"To jest wielkie wyzwania związane z naszą sytuacją demograficzną; z drugie strony rocznik z powojennego wyżu wchodzi w wiek 75 lat; chcielibyśmy zmienić system opieki zdrowotnej tak, by państwo otoczyło dobrze zorganizowaną opieką tych ludzi"

- mówił Mucha.

Prezydencki minister podkreślił, że polska demokracja funkcjonuje bardzo dobrze. "Mamy rekordowe frekwencje, jeśli chodzi o wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne, mam też nadzieje, że frekwencja będzie wysoka w wyborach prezydenckich" - mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl