Energetyczna gra o państwa bałtyckie

  

Dziś, tj. w dniu rozpoczęcia Forum Ekonomicznego w Krynicy i nieco w jego cieniu, w Warszawie odbywa się szczyt polsko-bałtycki. W jego trakcie ma być poruszony m.in. temat synchronizacji sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich, przez Polskę, z Unią Europejską.

Chodzi o to, aby stary system działający jeszcze w częstotliwościach posowieckich połączyć z systemem europejskim i w ten sposób usunąć „bałtycką wyspę energetyczną”, tworząc wspólny rynek z krajami, które do tej pory z powodów technicznych były z niego wyłączone. O ile Polska i Litwa porozumiały się odnośnie do sposobu integracji, tj. przy wykorzystaniu istniejącego połączenia energetycznego LitPol Link, o tyle Łotwa i Estonia wciąż się wahają. Jest wielce prawdopodobne, że na szczycie dojdzie do rozstrzygnięcia tej kwestii, jednak nie jest to pewne, bo istnieją podejrzenia, że na tę dyskusję mają wpływ czynniki zewnętrzne, m.in. promotorzy białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu, czyli Rosjanie i Białorusini, którzy chcą swoją energią elektryczną uzależnić rynek bałtycki, a być może sięgnąć i po polski.


 

Autor jest redaktorem naczelnym BiznesAlert.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts