Kontrowersyjna organizacja na ratunek muzułmanom

/ en.wikipedia.org/wiki/Public_domain

  

Po miesiącach sporów z władzami Włoch i Libii maltańska organizacja pozarządowa MOAS ogłosiła dziś, że zawiesza swoje operacje ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym i teraz będzie pomagać muzułmanom Rohingya w Azji Południowo-Wschodniej.

Będąca „pionierem“ w ratowaniu migrantów i uchodźców na Morzu Śródziemnym MOAS (Migrant Offshore Aid Station) wyjaśniła, że nie może być częścią mechanizmu, który nie gwarantuje, iż uratowane na morzu osoby zostaną przekazane do bezpiecznego portu.

Według agencji Reutera MOAS jest czwartą organizacją, która zakończyła swe patrole w regionie Morza Śródziemnego. Wcześniej zrobili Lekarze bez Granic, Save the Children i niemiecka Sea Eye, tłumacząc, że z powodu „wrogiego nastawienia“ ze strony władz Libii nie mogą już bezpiecznie pracować.

MOAS była jedną z czterech NGO, które zgodziły się przestrzegać opracowanego przez włoskie MSW kodeksu postępowania, zgodnie z którym organizacje patrolujące wody w Cieśninie Sycylijskiej muszą zgodzić się na obecność włoskiej policji na pokładzie i nie mogą podpływać ku wybrzeżom Libii. Teraz MOAS uznała, że warunki, które umożliwiałyby jej kontynuowanie operacji, nie są spełnione.

„Po ostatnich epizodach w środkowej części Morza Śródziemnego MOAS postanowiła strategicznie przenieść swoje działania do Azji Południowo-Wschodniej“ i nieść większą niż dotychczas pomoc Rohingya w Zatoce Bengalskiej - napisała maltańska NGO na stronie internetowej.

Współzałożycielka organizacji Regina Catrambone powiedziała Reuterowi, że MOAS nie chce ryzykować tym, że będzie zmuszona przekazywać migrantów z powrotem do Libii. Z jej słów, są oni tam przez miesiące lub lata przetrzymywani w przepełnionych magazynach, w których brakuje żywności i nie ma opieki zdrowotnej. - Nie mamy już pewności, że osoby uratowane trafią do bezpiecznego portu - dodała.

Od lipca znacznie spadła liczba łodzi z migrantami odpływających z Libii, a według Reutera jednym z powodów jest zmiana strategii milicji kontrolujących region wokół Sabraty, głównego portu, z którego przez ostatnie dwa lata ruszały te jednostki.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Na czym polega polityczna gra emerytowanych generałów?

zdjęcie ilustracyjne / Fot. por. Robert Suchy/CO MON

  

Na początku kwietnia Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. Lecha M. – byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. M. usłyszał zarzut m.in. przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. Niektórzy emerytowani generałowie postanowili „wziąć w obronę” Lecha M. O grach emerytowanych generałów Dorota Kania rozmawiała z byłym szefem SKW, Piotrem Bączkiem.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego przybliżył mechanizm działania środowiska emerytowanych generałów.  

Gen. Różański na swoim Twitterze pół roku temu napisał, że utworzenie bazy amerykańskiej w Polsce stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. (...) Było kilka spotkań czy konferencji organizowanych przez to środowisko. To środowisko stanowi zaplecze dla obecnej opozycji. Zaplecze w zakresie systemu bezpieczeństwa, obronności.
- mówił były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek w programie „Koniec systemu” w Telewizji Republika.
 
W dalszej części programu Piotr Bączek zwrócił uwagę na kilka dziwnych „zbiegów okoliczności”.
 
Mieliśmy tego przykład na samym początku kadencji obecnego Sejmu, w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. W tychże pomieszczeniach znaleziono interpelacje poselskie, które były m. in. w tym samym czasie wygłoszone przez posłów opozycji, posłów Platformy Obywatelskiej. (…) Poseł Brejza jest znany z tworzenia takich pytań, w różnym zakresie. Zapewne i w tej sprawie czuł się kompetentny.
- mówił były szef SKW.

W mundurach Bundeswehry

W „Raporcie z weryfikacji WSI” znalazł się opis operacji „Z”, którą rozpoczęto po sygnałach świadczących o założeniu rezydentury obcego wywiadu w Polsce. Chodziło o ustalenie charakteru nieformalnych kontaktów dowództwa jednej z jednostek wojskowych z A.B. – urodzonym w Polsce obywatelem RFN, który w przeszłości był najprawdopodobniej współpracownikiem Stasi. Był on często zapraszany na imprezy z udziałem oficerów. Jak czytamy w Raporcie, „na imprezie zorganizowanej przez płk. M.G. i mjr. M.R. [chodzi o gen. Mirosława Różańskiego] na terenie tzw. willi generalskich A.B. wraz ze swoją żoną F.Z. podczas – jak zanotowano w aktach – »zwykłej libacji alkoholowej« paradowali w mundurach Bundeswehry w obecności całkowicie pijanych oficerów Wojska Polskiego”.

Generał ze „złotego funduszu”

Na początku lat 80. gen Wojciech Jaruzelski powołał tzw. złoty fundusz, czyli Fundusz Przyspieszonego Rozwoju. Trafili do niego młodzi ludzie, wyselekcjonowani na początku lat 80. z kadry oficerskiej jako ci, którzy będą w przyszłości dowodzili polską armią. Wojsko miało czuwać nad ich rozwojem i przygotowaniem do roli dowódców. Ta grupa miała przywileje finansowe, zapewnioną możliwość szkoleń i drogę awansu. W wojskowych służbach specjalnych PRL nazywano ich „kadrą perspektywiczną”. Do tej kadry trafił właśnie Mirosław Różański. Został on powołany do wojska we wrześniu 1982 roku. Rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której był do czasu jej rozwiązania, czyli do 1990 roku.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl