Jak przypomniał Szefernaker, jutro na zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przyjadą premierzy: Litwy Saulius Skvernelis, Łotwy Maris Kucinskis oraz Estonii Juri Ratas.

Estonia dziś przewodniczy w UE. Pod koniec września odbędzie się szczyt UE w Tallinie, pierwszy taki szczyt, który będzie dotyczył tylko i wyłącznie kwestii cyfrowych

- zaznaczył Szefernaker. Dodał, że w związku z tym "cieszymy się, iż na początku września, trzy tygodnie przed głównym szczytem unijnym, kraje bałtyckie przyjeżdżają i jednym z tematów będzie przygotowanie do tego szczytu".

Szefernaker wskazał, że jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo "mamy wspólne interesy, ze względu na nasze geopolityczne położenie w Europie Środkowej".

Tam gdzie są wspólne interesy, są różnego rodzaju sojusze i cieszymy się, że jutro to spotkanie na zaproszenie premier Szydło się odbędzie

- podkreślił.

Jednocześnie wskazał, że w wielu polskich resortach są departamenty odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek informował dziś, że tematami wtorkowych rozmów premier Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii będą: bezpieczeństwo, projekty infrastrukturalne, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy.

Spotkanie to będzie kontynuacją rozmów, jakie prowadziła premier Beata Szydło w maju tego roku w Tallinie, a które mają przyczynić się do umocnienia współpracy i budowania wspólnoty interesów nie tylko w regionie, ale także w ramach Unii Europejskiej

- wskazywał.

Jak informował, oprócz spotkania plenarnego wszystkich premierów, przewidziane są również spotkania w formacie dwustronnym.