Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Minister Gliński we Wrocławiu: Nie ma odpowiedzialnego rozwoju bez kultury

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych; tworzymy warunki do tego \"poprzez transfer dochodów do grup mniej uposażonych oraz poprzez zwiększenie wydatków na kulturę\" – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który dziś we Wrocławiu zainaugurował Ogólnopolską Konferencję Kultury.

PAP/Maciej Kulczyński

Gliński otworzył w poniedziałek we Wrocławiu sympozjum poświęcone muzyce, które rozpoczęło się w Narodowym Forum Muzyki. Sympozjum jest pierwszym z cyklu debat organizowanych w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Wicepremier podkreślił, że kultura jest dziś wielkim kołem zamachowym zmian społecznych i gospodarczych.

Nie ma odpowiedzialnego rozwoju bez kultury

- mówił.

Dodał, że celem kierowanego przez niego resortu jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych.

Tworzymy po temu warunki, m.in. poprzez nieznający precedensu w historii wielki transfery dochodów w kierunku grup mniej uposażonych, ale też poprzez zwiększenie wydatków na kulturę

 - mówił.

Gliński podkreślił, że w 2017 r. nakłady na kulturę po raz pierwszy przekroczyły 1 proc. PKB.

I to nie licząc funduszy europejskich i zakupu kolekcji Czartoryskich

 - mówił.

Minister kultury dodał, że w latach 90. XX w. przyjęto w Polsce rozwiązania strukturalne, organizacyjne i finansowe dla działalności kulturalnej, które w ostatnich 20 latach nie zostały poddane weryfikacji.

W tym czasie ludzie kultury, obywatele zgłaszali liczne postulaty zmian (…) wydaje się, że nadszedł dziś czas, by podsumować dotychczasowe doświadczenia i sprecyzować charakter koniecznych zmian i wprowadzić je w życie. Uzyskamy w ten sposób trwałą poprawę stanu funkcjonowania kultury, a szczególnie działalności twórczej i artystycznej. W tym procesie zmian wiodącą rolę muszą odegrać uczestnicy i organizatorzy życia kulturalnego

 - powiedział Gliński.

Otwierające Konferencję pięć sympozjów tematycznych, poświęcone będą kolejnym dziedzinom sztuki: muzyce, tańcu, teatrze, sztukach plastycznych oraz kulturze ludowej. Plenarne obrady zaprogramowane z udziałem środowiskowych autorytetów, artystów i organizatorów mają za zadanie omówienie najistotniejszych zagadnień wiążących się z aktualnym stanem kultury w Polsce, zarówno w jej wymiarze instytucjonalnym, jak i z punktu widzenia indywidualnego twórcy. Przedmiotem debaty staną się m.in. kwestie relacji pomiędzy państwem a działalnością artystyczną, obszary domagające się regulacji oraz wsparcia państwowego mecenatu, zagadnienia dotyczące roli kapitału prywatnego w rozwoju kultury czy wzajemne zależności między twórcami a ich odbiorcami.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ogólnopolska Konferencja Kultury #MKiDN

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo