Litwa: „Bon Pierwszaka” dla polskich uczniów

Wiceminister Jan Dziedziczak odwiedził najmłodszych uczniów szkół polskich na Litwie w ramach akcji „Bon Pierwszaka”, organizowanej przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

twitter.com/(screenshoot)

Wiceminister Jan Dziedziczak odwiedził najmłodszych uczniów szkół polskich na Litwie w ramach akcji „Bon Pierwszaka”, organizowanej przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Podczas uroczystości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie i w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach wiceszef polskiej dyplomacji wręczył pierwszoklasistom z rejonów wileńskiego i solecznikowskiego plecaki z artykułami szkolnymi. Do polskich szkół na Litwie trafi łącznie 1108 kompletów wyprawek, dostarczonych przez Fundację. – Polska konsekwentnie wspiera i będzie wspierać polską oświatę na Litwie, to dla nas priorytet – zapewnił wiceminister Dziedziczak podczas spotkań z przedstawicielami społeczności szkolnych.

W uroczystościach uczestniczyli także Senator Janina Sagatowska, Przewodnicząca Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP, Poseł Andrzej Kryj, Przedstawiciel Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP oraz Urszula Doroszewska, Ambasador RP na Litwie.

W trakcie wizyty wiceszef polskiego MSZ spotkał się również z wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Nerisem Germanasem. Podczas rozmowy poruszyli oni najważniejsze kwestie bilateralne, w tym przede wszystkim sprawy związane z sytuacją polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Obaj wiceministrowie zgodzili się co do charakteru poważnych wyzwań, przed którymi stoją Polska i Litwa.

Wiceminister Dziedziczak złożył ponadto wieńce na Cmentarzu Antokolskim w Wilnie, pod krzyżem upamiętniającym Legionistów poległych w latach 1919-1920 i pod litewskim pomnikiem poległych w trakcie wybijania się Litwy na niepodległość w 1991 r.

 

Źródło: PAP

#Litwa #Jan Dziedziczak #Bon Pierwszaka #Wilno

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo