Irak: Zamach na ważną elektrownię

/ Mouliric; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Zamachowcy-samobójcy zaatakowali dziś nad ranem państwową elektrownię Al-Dżalsija w pobliżu Samarry, około 125 km na północ od Bagdadu. Zginęło od siedmiu do ośmiu osób oprócz zamachowców. Elektrownię zamknięto - podały źródła policyjne i wojskowe.

Ataku dokonało co najmniej trzech uzbrojonych w broń palną zamachowców w kamizelkach wypakowanych materiałami wybuchowymi. Generał Jahja Rasul podał, że dwóch zamachowców przebranych było za pracowników elektrowni, a trzeci miał na sobie mundur funkcjonariusza bezpieczeństwa.

Według innego źródła z sił bezpieczeństwa napastnicy wdarli się na teren elektrowni, używając granatów, około godz. 3 czasu lokalnego (5 czasu polskiego). Udało się im na krótko przejąć kontrolę nad elektrownią, ale pod trzech godzinach policja ją odzyskała.

W zamachu zginęło od siedmiu do ośmiu pracowników elektrowni, rannych zostało od ośmiu do dziesięciu funkcjonariuszy - podały agencje, powołujące się na różne źródła w policji i siłach bezpieczeństwa.

Do zamachu nikt się nie przyznał, ale iracki wywiad twierdzi, że władze Samarry zostały ostrzeżone o ewentualnym ataku dżihadystów z państwa islamskiego (IS).

Rzecznik ministerstwa energii elektrycznej podał, że zginęło siedmiu pracowników elektrowni, a rannych zostało ośmiu funkcjonariuszy. Według niego zamachowców było czterech; jeden został zastrzelony, pozostali wysadzili się w powietrze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Krótsze kolejki do lekarzy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/StockSnap

  

Dzięki zniesieniu limitów na badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym czy zabieg usunięcia zaćmy, kolejki pacjentów do tych usług radykalnie się zmniejszyły - informuje opolski NFZ.

Jak informuje opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, w ciągu ostatnich miesięcy m.in. dzięki zniesieniu limitów na niektóre usługi medyczne, kolejki pacjentów oczekujących na badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym czy zabieg usunięcia zaćmy uległy radykalnemu skróceniu. Przy ocenie czasu oczekiwania porównano dane z marca i sierpnia tego roku.

Według danych przytaczanych przez NFZ statystyczny pacjent skierowany do badania rezonansem magnetycznym w województwie opolskim czeka na badanie około 50, zamiast 150 dni. Obecnie w placówkach województwa opolskiego czas oczekiwania na ten rodzaj badania jest najkrótszy w kraju.

Od marca kolejki na tomografię w regionie skróciły się do 12 dni i jest to kolejny najlepszy wynik w Polsce. Wcześniej w 11 dostępnych w województwie pracowniach na badanie to czekało się średnio prawie 70 dni.

Do tej pory na zabieg usunięcia zaćmy najdłużej oczekiwali pacjenci w województwie opolskim. Obecnie opolskie zajmuje 8. pozycję w kraju. W sześciu placówkach przeprowadzających operację czeka się średnio 253, zamiast 634 dni.

"Jeżeli chodzi o skrócenie terminów oczekiwań w kolejkach na te usługi, nasze województwo jest w ścisłej czołówce krajowej. Według różnych analiz, przy utrzymaniu takiego tempa w ciągu najbliższych kilku miesięcy kolejki do tomografu, rezonansu czy zabiegu zaćmy w naszym regionie przejdą do historii"

- powiedziała wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

"Nawet w tej chwili można powiedzieć, że w przypadku operacji zaćmy czy wszczepieniu endoprotez informacje o czasach oczekiwania na zabieg są fikcją, bo - jak przyznają dyrektorzy naszych szpitali - wiele osób rejestruje się +na zapas+, a kiedy przychodzi termin operacji, rezygnują z zabiegu" - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl