Irak: Zamach na ważną elektrownię

/ Mouliric; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Zamachowcy-samobójcy zaatakowali dziś nad ranem państwową elektrownię Al-Dżalsija w pobliżu Samarry, około 125 km na północ od Bagdadu. Zginęło od siedmiu do ośmiu osób oprócz zamachowców. Elektrownię zamknięto - podały źródła policyjne i wojskowe.

Ataku dokonało co najmniej trzech uzbrojonych w broń palną zamachowców w kamizelkach wypakowanych materiałami wybuchowymi. Generał Jahja Rasul podał, że dwóch zamachowców przebranych było za pracowników elektrowni, a trzeci miał na sobie mundur funkcjonariusza bezpieczeństwa.

Według innego źródła z sił bezpieczeństwa napastnicy wdarli się na teren elektrowni, używając granatów, około godz. 3 czasu lokalnego (5 czasu polskiego). Udało się im na krótko przejąć kontrolę nad elektrownią, ale pod trzech godzinach policja ją odzyskała.

W zamachu zginęło od siedmiu do ośmiu pracowników elektrowni, rannych zostało od ośmiu do dziesięciu funkcjonariuszy - podały agencje, powołujące się na różne źródła w policji i siłach bezpieczeństwa.

Do zamachu nikt się nie przyznał, ale iracki wywiad twierdzi, że władze Samarry zostały ostrzeżone o ewentualnym ataku dżihadystów z państwa islamskiego (IS).

Rzecznik ministerstwa energii elektrycznej podał, że zginęło siedmiu pracowników elektrowni, a rannych zostało ośmiu funkcjonariuszy. Według niego zamachowców było czterech; jeden został zastrzelony, pozostali wysadzili się w powietrze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tam był nokaut! Trzy razy więcej głosów na PiS niż Koalicję Europejską

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W okręgu podkarpackim na Prawo i Sprawiedliwość głosowało trzy razy więcej wyborców (65,7 proc.) niż na zajmującą drugie miejsce Koalicję Europejską (21,56 proc.). Najwięcej głosów zdobył lider listy PiS, dotychczasowy europoseł Tomasza Poręba; głosowało na niego ponad 276 tys. osób.

Tegoroczne wybory do PE na Podkarpaciu wygrało PiS, które uzyskało 65,07 proc.; na to ugrupowanie głosowało przeszło 485 tys. wyborców.

[polecam:https://niezalezna.pl/273232-wyniki-z-9931-proc-obwodowych-komisji-wyborczych-pis-4556-proc-konfederacja-bez-zadnego-mandatu]

Najwięcej głosów zdobył Tomasz Poręba - 276 tys. Poparło go ponad 58 proc. głosujących na PiS. Poręba uzyskał też o 116 tys. głosów więcej niż wszyscy podkarpaccy kandydaci KE. W wyborach do PE w 2009 oraz 2014 roku uzyskiwał po ok. 113 tys. głosów.

Kolejne miejsca na liście PiS zajął poseł Bogdan Rzońca (64 tys.) oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (prawie 40 tys. głosów).

Za kandydatami Koalicji Europejskiej w regionie opowiedziało się 21,56 proc. głosujących. Wśród nich najlepszy wynik uzyskała startująca z ostatniego, 10. miejsca, europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO), która zdobyła ponad 40 tys. głosów.

Na "jedynkę" listy KE europosła Polskiego Stronnictwa Ludowego Czesława Siekierskiego głosowało 38 tys. osób.

[polecam:https://niezalezna.pl/273218-cos-z-rozrywki-tak-niedawno-wrozyl-lis-i-jego-newsweek-hit-jest-tez-w-nowym-numerze]

Na Podkarpaciu próg wyborczy przekroczył jeszcze KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy uzyskując 5,89 proc. Jej lider Grzegorz Braun zdobył 33 tys. głosów.

Kukiz’15 zdobył 3,38 proc. poparcia, a Wiosna – 3,06 proc. Na Lewicę Razem zagłosowało – 0,71 proc., a na KKW Polexit – 0,32 proc.

Pięć lat temu wybory do PE na Podkarpaciu wygrało PiS uzyskując 47, 83 proc. Druga była PO z wynikiem 17,88 proc.

W 2014 roku PSL uzyskało w tym okręgu 7,26 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 7,15 proc., Solidarna Polska - 5,91 proc. Komitet SLD-UP zdobył 4,71 proc. głosów, Polska Razem Jarosława Gowina - 3,47 proc., Europa Plus Twój Ruch - 1,95 proc.

W tym roku frekwencja wyniosła – 44,24 proc. Najwyższa była w Rzeszowie – 52,42 proc., najniższa w pow. bieszczadzkim – 37, 11 proc.

W poprzednich wyborach do PE frekwencja wyborcza w okręgu podkarpackim wynosiła 24 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl