Polscy żołnierze wyróżnieni za kierowanie misją NATO

/ flickr.com

  

31 sierpnia polscy lotnicy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) ORLIK 7 przekazali dyżur w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing (BAP) żołnierzom z USA - informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Stronę polską na ceremonii reprezentowali ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, gen. bryg. Dariusz Malinowski z Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego oraz płk pil. Jacek Pszczoła. Wiceminister obrony Litwy Vytautas Vaiksnoras w swoim przemówieniu przypomniał, iż obecna misja była już siódmą zmianą wystawianą przez stronę polską, a polskie siły powietrzne należą do liderów pośród państw NATO jeśli chodzi o zaangażowanie w ochronę bałtyckiego nieba. Dowódca AIRCOM w Ramstein Gen Tod D. Wolters podziękował polskim pilotom i całemu personelowi za bardzo dobre wykonywanie zadań podczas Baltic Air Policing – informuje oficjalny portal DO RSZ.

Dowódca PKW ORLIK 7 ppłk pil. Piotr Ostrouch podziękował gospodarzom miasta Siauliai oraz dowódcy litewskiej bazy za wsparcie i pomoc w wykonywaniu sojuszniczych zobowiązań, a także wszystkim żołnierzom polskiego kontyngentu za czteromiesięczny wysiłek. Polscy żołnierze odznaczeni zostali medalem za udział w operacji NATO Baltic Air Policing, a ppłk pil. Piotr Ostrouch otrzymał od dowódcy litewskich sił powietrznych Dainiusa Matutisa ważne odznaczenie wojskowe: Medal of Distinction - podaje oficjalny portal Dowództwa Operacyjnego. 

Uroczystość zakończył przelot dwóch polskich F-16 nad bazą w Siauliai.

Trzon PKW stanowiła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego z Krzesin, uzupełniona żołnierzami z innych jednostek Sił Powietrznych i Wojska Polskiego. Dla jednostki z Krzesin był to pierwszy kontyngent w misji Baltic Air Policing na Litwie. Do ochrony bałtyckiego nieba piloci wykorzystywali cztery samoloty F-16. Spędzili ponad 500 godzin w powietrzu wykonując blisko 130 misji lotniczych. Do głównych zadań PKW należała ochrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, udzielanie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacji awaryjnej oraz ochrona przed atakami z powietrza – przypomina Dowództwo Operacyjne. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DO RSZ, PKW Orlik
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny występek „znanego” wójta i znów pod wpływem alkoholu. Tym razem zaatakował policjantów!

/ Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Znów głośno jest o wójcie Żelazkowa Sylwiuszu J. Samorządowiec znany z niechlubnych występków, tym razem został zatrzymany przez policję podczas I Kaliskiego Marszu Równości, ponieważ "szarpał się z funkcjonariuszami". - Stwierdzano u niego prawie 2 promile alkoholu w organizmie - poinformowała rzecznik prasowa kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Do zdarzenia doszło dzisiaj na Głównym Rynku w Kaliszu podczas I Kaliskiego Marszu Równości. Do operatora kamery jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych zaczął wykrzykiwać i wymachiwać rękami mężczyzna.

- Zaczął utrudniać mi wykonywanie zdjęć. Krzyczał, jakim prawem go nagrywam

- relacjonował operator.

Po chwili na miejsce zdarzenia przyszli policjanci, którzy próbowali rozmawiać z mężczyzną, ale ten "zaczął się szarpać z funkcjonariuszami" - powiedziała rzecznik prasowy kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Wyjaśniła, że 60-letniego mężczyznę zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariuszy, za co grozi do 3 lat więzienia.

Zatrzymanym jest wójt wielkopolskiej gminy Żelazków Sylwiusz J., u którego badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu organizmie. Mężczyznę zatrzymano do wytrzeźwienia na policyjnej izbie, dlatego - jak wyjaśniła Anna Jaworska-Wojnicz - czynności z jego udziałem będą wykonywane jutro.

Wójt Żelazkowa wcześniej został oskarżony o znęcanie się nad rodziną i znieważenie funkcjonariuszy publicznych, za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Sąd Rejonowy w Kaliszu nie wyznaczył pierwszego terminu rozprawy "ze względu na przebywającego na zwolnieniu lekarskim sędziego referenta" - informowała sędzia Anna Krysicka.

Sylwiusz J. od sierpnia 2017 roku ma założoną tzw. niebieską kartę.

[polecam:https://niezalezna.pl/255602-wojt-znecal-sie-nad-rodzina]

W październiku 2017 roku wójt Żelazkowa został skazany za udzielenie ślubu, bo był pod wpływem alkoholu.

Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał wówczas, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego i wymierzył mu 5 tys. zł grzywny.

W lipcu tego roku wójt "zabłysnął" po raz kolejny. Podczas rodzinnego festynu na terenie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej wójt "wystąpił" na scenie. Potem okazało się, że awanturnik był pod wpływem alkoholu. Został przewieziony do kaliskiej komendy do wytrzeźwienia.

[polecam:https://niezalezna.pl/279512-festyn-rodzinny-z-wyjatkowym-wystepem-wojta-zobacz-w-jakim-stanie-wyszedl-na-scene-wideo]

W wyborach samorządowych w 2018 roku Sylwiusz J. uzyskał 2651 głosów, co stanowiło 58,06 procent. Na wójta został wybrany więc już w pierwszej turze.

Dziś w Kaliszu odbył się I Marsz Równości. "Rota dziełem lesbijki"; "Konopnicka jest z nami"; "Maria Dąbrowska też jest z nami, dniami i nocami" - m.in. takie hasła towarzyszyły uczestnikom manifestacji.

Nad bezpieczeństwem podczas marszu czuwało kilkuset policjantów z Kalisza i Poznania, którzy - jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak - dbali, "żeby nie doszło do żadnych incydentów i przypadków, w których musielibyśmy bardzo zdecydowanie reagować". Borowiak dodał, że w marszu wzięło udział ok. 400 osób.

Na trasie przemarszu protestowali członkowie i sympatycy Młodzieży Wszechpolskiej, ubrani w białe kombinezony. "To jest nasza ogólnopolska akcja czyszczenia ulic z zarazy zwanej LGBT" - powiedział jeden z uczestników protestu.

Za marszem podążał też samochód z fundacji "Prawo do życia" z banerem "Stop pedofilii". Przez megafon podawano informacje dotyczące m.in. ilości przeprowadzanych w Polsce aborcji.

Z kolei na Złotym Rogu na uczestników marszu czekali przeciwnicy, którzy krzyczeli: "Zakaz pedałowania".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl