Znaczenie wyglądu i ubioru

/ Pexels

  

Przypowieści, baśnie, przysłowia mają coraz większe zastosowanie w autoterapii i różnych formach terapii, psychoedukacji. Są uniwersalne, a zawarte w nich metafory, symbole, paradoksy prowokują do rozwijania nowego sposobu myślenia na temat siebie samego, swego życia, relacji z innymi. Przypowieści oddziałują zazwyczaj na wielu poziomach – na świat emocji, wartości, filozofii, duchowości, relacji międzyludzkich.

Nie jest żadnym odkryciem, że postrzegamy innych ludzi poprzez zewnętrzny wygląd, głównie wyraz twarzy, ale także ubiór. W badaniach przeprowadzonych w oparciu o zachowanie grupy ludzi na jednym z przejść dla pieszych ustalono, że za osobą, która przechodziła na czerwonym świetle, a była elegancko ubrana, przechodziło o wiele więcej osób niż za osobą w niedbałym stroju.

Opowiadanie Mikołaja Gogola "Płaszcz" – wpisane kontekst carskiej Rosji – doskonale oddaje wręcz metafizyczne znaczenie ubioru.

Zarówno my postrzegamy w ten sposób innych, jak i inni nas. 

Ubiór jest wyrazem nas samych w jakimś sensie jest przedłużeniem naszej osobowości, świadczy o naszym statusie społecznym i finansowym.

Krótka przypowieść bardzo dosadnie ukazuje ten ludzki mechanizm postrzegania. 

Głodny kaftan

    Odziany w swoje zwykłe, codzienne ubranie, pewien duchowny udał się na przyjęcie wydawane przez najbardziej szacownych obywateli w całej okolicy. Wszyscy nosili tam najdroższe jedwabie i aksamity i patrzyli zdegustowani na duchownego. Gdy do kogoś podchodził, obecni zadzierali wysoko nos i odwracali się do niego plecami. Odpychano go także od suto zastawionych stołów.

  Duchowny pospieszył więc do domu, przywdział swój najlepszy kaftan i wrócił na przyjęcie, prezentując się tym razem wytworniej nawet niż sam książe.

  Ach, jakże zaczęto mu nadskakiwać. Każdy chciał z nim porozmawiać lub usłyszeć choćby kilka słów jego nauki. Wydawało się, że stół został przygotowany specjalnie dla niego. Ze wszystkich stron podawano mu najlepsze przysmaki.

  Ale zamiast je spożywać, duchowny wszystko to wkładał do szerokich rękawów swego kaftana. Zaskoczeni w najwyższym stopniu goście zasypali go pytaniami:
    – Co czynisz, panie? Dlaczego nie skosztujesz tych potraw?

Nie przerywając tej dziwnej czynności, duchowny odpowiedział:
    – Wasza gościnność nie odnosi się do mnie, lecz do mojego kaftana. A ponieważ jestem człowiekiem uczciwym, nie mogę przywłaszczać sobie tego, co należy się jemu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Drogocenna perła. Zbiór przypowieści Środkowego Wschodu stosowanych w psychoterapii, wybór, opracowanie i przekład B. K. Peczko, Kraków 1993
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ewakuacja na Politechnice Rzeszowskiej

/ pixabay.com/CC0/jackal211

  

950 osób ewakuowało się z trzech budynków Politechniki Rzeszowskiej z powodu wyczuwalnego zapachu gazu. Pogotowie gazowe ustaliło miejsce wycieku gazu i prowadzi prace zmierzające do jego likwidacji.

Rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja poinformował, że informację o zdarzeniu strażacy otrzymali dzisiaj przed 9:00 rano. Na miejsce pojechało pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej, wśród nich zastęp specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Rzeszowa.

Pomiary wskazały na obecność gazu w pobliżu trzech budynków Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy.

„Jeszcze przed przyjazdem strażaków z obiektów ewakuowało się 950 osób, w tym 120 pracowników uczelni oraz 830 studentów. Nikt nie został poszkodowany”

– zapewnił bryg. Betleja.

Strażacy zabezpieczyli teren akcji, a pracownicy pogotowia gazowego ustalili prawdopodobne miejsce wycieku gazu. Obecnie prowadzone są prace ziemne, które pozwolą dostać się do przyłącza gazowego i je uszczelnić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl