Powstańcy mogą spać spokojnie. Medialna nagonka nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną

/ Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

„Inwestycja na grobach Powstańców Warszawskich”, „Deweloper rozkopał powstańczą mogiłę”, to tylko niektóre tytuły, które w ostatnim czasie zdominowały nagłówki stołecznych mediów. Sprawa dotyczy inwestycji spółdzielni mieszkaniowej Dembud, prowadzonej w sąsiedztwie Pasażu Simonsa, przedwojennego kompleksu handlowego w Śródmieściu Warszawy. Dziś wiemy już, że nagonka na spółdzielców nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną.

Wracamy do sprawy, o której pisaliśmy w Dodatku Mazowieckim „Gazety Polskiej Codziennie”. Przypomnijmy: awantura rozgorzała na dobre w czerwcu 2017 r., kiedy Związek Powstańców Warszawskich zaalarmował konserwatorów zabytków, wojewódzkiego i stołecznego, że w miejscu planowanej inwestycji przy ul. Długiej najprawdopodobniej spoczywają prochy Powstańców i mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w tym miejscu pod koniec sierpnia 1944 r.

Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, wydał zakaz prowadzenie prac w tym miejscu do odwołania, a Witold Romanowski, prezes Dembudu i zarazem historyk z zamiłowania, nakazał natychmiastowe przeprowadzenie prac archeologicznych i dodatkowo zbadanie działki georadarem. Romanowski tłumaczy nam, że badania i prace, to tylko formalność, bo spółdzielcy, zanim zebrali pieniądze na inwestycję, dobrze zapoznali się z terenem i jego historią.

– To miejsce, jak zresztą cała Warszawa, jest przesiąknięte historią, szczególnie tą bolesną, powstańczą – mówi Romanowski. – Miejsce, o którym mówi Związek Powstańców Warszawskich, znajduję się jednak obok, nie w miejscu naszej działki.

Potwierdziły to zlecone badania. Archeolodzy, pod nadzorem Andrzeja Jaskuły, nie znaleźli nic, co wskazywałoby na powstańczą mogiłę.

– Pasaż Simonsa, na którym rozgrywały się największe walki, znajduje się dalej, nie pod terenem budowy – tłumaczy w mediach Jaskuła.

Podobnego zdania jest Instytut Pamięci Narodowej, który nie widział przeszkód w prowadzeniu inwestycji, zwracał jednak uwagę, aby prace w tym miejscu były prowadzone z „należytą starannością”.

- Cała ta niepotrzebna afera wynika z nieznajomości historii – mówi prof. Lech Królikowski, varsavianista i samorządowiec. – Kompleks magazynów Simonsa składał się z dwóch obiektów. Pierwszy znajdował się przy ul. Długiej. Został zbombardowany i zniszczony w 1939 r. przez Niemców, a jego ruiny rozebrano w czasie okupacji. Drugi budynek był przy ul. Nalewki 2, i to w nim w czasie Powstania stacjonował Batalion Chrobry I, który zginął pod niemieckimi bombami. Oba budynki rozdzielała jednak ul. Wyjazd, na której obecnie znajduję się działka spółdzielni – tłumaczy Królikowski.

Sprawdziliśmy. Przedwojenne mapy nie pozostawiają złudzeń. Spółdzielcy budują się w miejscu dawnej ul. Wyjazd.

– Po Powstaniu stolica, a szczególnie Śródmieście, było jedną wielką nekropolią – mówi Paweł Ludwicki, redaktor naczelny „Kuriera Warszawskiego”. – Poległych nie grzebano jednak w ruinach, ale w stołecznych zieleńcach, dlatego zamieszanie wokół inwestycji, to zwykła hucpa.

Prezes Dembudu oświadczył, że niezależnie od inwestycji, w miejscu tragedii Batalionu Chrobry I, powstanie specjalna instalacja, która będzie przypominać heroizm Powstańców i przekaże prawdziwą historię tego miejsca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Byli opozycjoniści murem za Rachoniem! Napisali list w obronie wolności słowa

Michał Rachoń, / TVP Info/printscreen

  

Działacze opozycji antykomunistycznej wystosowali list otwarty do władz Telewizji Publicznej, w którym apelują o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela, którzy zostali zawieszeni po emisji w programie "Minęła 20" satyrycznych "plastusiów" Barbary Pieli. Pod listem podpisali się miedzy innymi Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Ryszard Majdzik, czy Krzysztof Wyszkowski.

Redaktorzy Michał Rachoń i Krystian Krawiel zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po jednej z audycji „Minęła 20”, w której - zdaniem przełożonych - znalazła się wywołująca kontrowersje animacja.

Byli opozycjoniści zwracają się z apelem o przywrócenie red. Rachonia i red. Krawiela do pracy.

Zwracamy się do władz Telewizji Publicznej z apelem o przywrócenie do pracy dziennikarzy Pana Michała Rachonia i Pana Krystiana Krawiela. Uznajemy odsunięcie ich od pełnienia obowiązków za niesprawiedliwą i nieuzasadnioną sankcję godzącą w swobodę wypowiedzi

- zaznaczają opozycjoniści w liście do władz TVP.

W takiej sytuacji czujemy się w obowiązku zabrać stanowczo głos - walczyliśmy o wolność słowa w czasach komunistycznych, niektórzy z nas za opór wobec władzy stosującej cenzurę zapłacili bardzo wysoką cenę. Nie możemy bierni przyglądać się sytuacji, w której uczciwy, rzetelny dziennikarz, laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa za odważne przeciwstawienie się zmowie milczenia mediów podczas zeznań prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest w wolnej Rzeczypospolitej karany za przeciwstawianie się kłamstwu i manipulacji

- czytamy dalej w apelu.

Pod listem podpisali się: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Rozpłochowski, Ryszard Majdzik, Andrzej Kołodziej, Tomasz Moszczak, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Stanisław Szukała, Alojzy Pietrzyk i Andrzej Szkaradek.

facebook.com/Ryszard Majdzik

[polecam:https://niezalezna.pl/254998-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-w-obronie-rachonia-apel-o-przywrocenie-do-pracy] Wcześniej apel o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: facebook.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl