Więcej przemysłu na Ścianie Wschodniej

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wybudowanie przez polski kapitał huty szkła na Lubelszczyźnie w sposób naturalny wpisuje się w plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego strategii odpowiedzialnego rozwoju, obejmującej m.in. reindustrializację.

Nowa inwestycja jednocześnie budzi uzasadnione nadzieje na rozwój wschodnich terenów. Według założeń inwestora produkcja szkła podjęta przez planowaną hutę pozwoli w sposób znaczący ograniczyć jego import z Chin.

Polska firma BD Art – od ponad 20. lat producent luster, ram oraz listew ramiarskich, współpracująca m.in. z Ikeą – podjęła decyzję o budowie Huty Szkła Płaskiego w Leszkowicach, pow. lubartowski, w woj. lubelskim. W tym celu dokonała zakupu od samorządu woj. lubelskiego ponad 38 ha gruntu, za blisko 4 mln zł z pokładami piasku.

Jak zapewnia prezes spółki i jej właściciel, Bogdan Pęski, wybudowana huta zapewni produkcję szkła potrzebnego do wyrobu luster, okien i elewacji, przy zastosowaniu najnowocześniejszej, ekologicznej technologii na licencji chińskiej.

Powstaną dwie linie produkcji szkła. Pierwsza wytwarzać je będzie w ilości 600 t dziennie, druga – planowana do realizacji nieco później - 1000 t. W hucie znajdzie się także linia pokrywania szkła powłokami izolacyjnymi. Pozwoli to rocznie produkować ok. 18 mln mkw. szkła w skali roku. Powstanie też ośrodek badawczo-rozwojowy, który zajmie się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.

Inwestycja pochłonie w sumie ok. 400 mln zł. W związku z tym inwestor planuje wykorzystać środki pochodzące z funduszy unijnych, grantu rządowego oraz zaciągniętego w banku komercyjnym. Zakład ma bezpośrednio zatrudniać ok. 250 osób. Łącznie na rzecz huty będzie pracowało 800 osób.

Pęski zakłada, że huta w Leszkowicach nie będzie miała problemów ze zbytem, bowiem w naszym kraju w najbliższych latach nastąpi znaczący wzrost popytu na szkło. Zgodnie z normami unijnymi od 2018 r. wszystkie produkowane w Polsce okna powinny zawierać trzy szyby, zaś od 2022 r. – cztery.

- Jest to tzw. inwestycja greenfieldowa, na terenie bez infrastruktury. W dłuższej perspektywie generować będzie nowe miejsca pracy: w kopalni i w hucie, ale także w usługach, które będą tworzone wokół produkcji, jak również w zakresie badań i rozwoju. Inwestycja ta równocześnie wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. A przecież w części wschodniej Polski brakuje zakładów przemysłowych. Każdy więc inwestor, który doprowadza do zwiększenia potencjału industrializacyjnego tego terenu, podnosi jego produktywność. Tym samym stwarza potencjał dla społeczności lokalnej, dla samorządów i mieszkańców województwa. Wobec tego inwestor powinien jak najszybciej rozpoczynać produkcję. W swoich staraniach w tym kierunku może liczyć na pełne wsparcie z mojej strony, jak i innych posłów naszego zespołu parlamentarnego. Chodzi m.in. o jak najszybsze doprowadzenie koniecznych przyłączy gazowych i elektrycznych – mówi Artur Soboń (PiS), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Reindustrializacji Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Policja: Uroczystości przybiegły spokojnie

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Przedstawiciele policji poinformowali, że uroczystości pogrzebowe zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przebiegły spokojnie. Wzięło w nich udział około 45 tysięcy osób. Ponowne otwarcie Bazyliki Mariackiej planowane jest na sobotni wczesny wieczór.

O spokojnym przebiegu uroczystości poinformowała rzeczniczka prasowa pomorskiej policji Joanna Kowalik-Kosińska.

Dodała, że według szacunków w pożegnaniu prezydenta Gdańska wzięło udział około 45 tysięcy osób. Jak wyjaśniła, liczba ta obejmowała około 4,5 tysiąca osób, które znajdowały się we wnętrzu Bazyliki Mariackiej oraz niemal 40 tysięcy zgromadzonych w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni i przed telebimami ustawionymi w czterech punktach w historycznym centrum Gdańska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl