Ogólnopolska Konferencja Kultury: z jakimi problemami w Polsce mierzą się artyści?

/ niezalezna.pl

  

Jesienią tego roku w pięciu miastach Polski odbędą się konferencje poświęcone różnym dziedzinom sztuki. - Zależy nam na stworzeniu warunków do bardzo szerokiej debaty o sposobie organizowania życia kulturalnego - mówiła podczas środowej konferencji w centrum prasowym PAP podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Otwierające Konferencję pięć sympozjów tematycznych, poświęcone będą kolejnym dziedzinom sztuki: muzyce, tańcu, teatrze, sztukach plastycznych oraz kulturze ludowej. Plenarne obrady zaprogramowane z udziałem środowiskowych autorytetów, artystów i organizatorów mają za zadanie omówienie najistotniejszych zagadnień wiążących się z aktualnym stanem kultury w Polsce, zarówno w jej wymiarze instytucjonalnym, jak i z punktu widzenia indywidualnego twórcy. Przedmiotem debaty staną się m.in. kwestie relacji pomiędzy państwem a działalnością artystyczną, obszary domagające się regulacji oraz wsparcia państwowego mecenatu, zagadnienia dotyczące roli kapitału prywatnego w rozwoju kultury czy wzajemne zależności między twórcami a ich odbiorcami.

Pierwsza debata odbędzie się w dniach 4-5 września we Wrocławiu (muzyka), a kolejne 6.09 w Lublinie (kultura ludowa), 12.09 w Gdańsku (teatr), 14-15.09 w Krakowie (sztuki wizualne) i 18.09 w Bytomiu (taniec). Po serii sympozjów tematycznych resort kultury zaplanował drugą turę konsultacji odbywających się w poszczególnych regionach Polski. Cały projekt zwieńczy konferencja w Warszawie, podczas której zostaną podsumowane wnioski z debaty.

Po ponad 25 latach przyszedł czas, żeby przemyśleć i ewentualnie w pewnych częściach zweryfikować ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

- mówiła podczas środowej konferencji Wanda Zwinogrodzka.

Minister wyraźnie zaznaczyła, że wszelkie zmiany wprowadzone zostaną dopiero po szeroko zakrojonych konsultacjach ze środowiskiem artystycznym:

Wszelkie systemowe regulacje będą działały o ile będą miały zrozumienie i akceptację środowisk artystycznych i innych uczestników kultury 

Oprócz wiceminister kultury, w konferencji wzięli udział Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Janusz Janowski, dyrektor Cracovia Danza Romana Agnel, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie Paweł Płoski, profesor nadzwyczajna w Zakładzie Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMCS Katarzyna Smyk i dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina de Artur Szklener.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik PiS komentuje decyzję Łukasza Piebiaka. "Tak należało się zachować"

/ screen Telewizja Republika

  

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak rezygnując z urzędu podsekretarza stanu zachował się odpowiedzialnie. Tak jak napisał w swoim oświadczeniu, tak należało się zachować - oceniła dzisiaj rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

W poczuciu odpowiedzialności za powodzenie reform, którym poświęciłem cztery lata ciężkiej pracy, składam na ręce Ministra Sprawiedliwości rezygnację z urzędu podsekretarza stanu

- napisał w oświadczeniu przesłanym PAP wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Zapewnił przy tym, że będzie z determinacją bronić swojego dobrego imienia, na które pracował całe życie. "Wnoszę do sądu pozew przeciwko redakcji Onet, która rozpowszechnia pomówienia na mój temat oparte na relacjach niewiarygodnej osoby" - oświadczył Piebiak.

[polecam:https://niezalezna.pl/284419-lukasz-piebiak-sklada-rezygnacje-z-pelnionego-urzedu-zapowiedzial-takze-pozew]

Czerwińska pytana przez dziennikarzy w Sejmie o dymisję wiceministra Piebiaka powiedziała, że "zachował się w sposób odpowiedzialny".

- Tak jak napisał w swoim oświadczeniu, tak należało się zachować. Zobaczymy co będzie działo się dalej w tej sprawie. Mam nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona

- podkreśliła rzeczniczka PiS.

- Jak najbardziej popieramy tę decyzję pana wiceministra

- dodała.

Dopytywana, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może czuć się bezpieczny, czy też jego dymisja wchodzi w grę Czerwińska odparła, że nie będzie odpowiadać na to pytanie.

- Sprawa wymaga wyjaśnienia. Myślę, że pana pytania są za daleko idące

- podkreśliła zwracając się do jednego z dziennikarzy.

Onet opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak zawarł z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, kompromitujących materiałów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl