Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Więcej bezpłatnych leków dla seniorów

Już prawie 2,2 mln pacjentów po 75 roku życia korzysta z bezpłatnych leków znajdujących się na liście ogłoszonej przez Ministra Zdrowia. Od września do końca lipca seniorzy otrzymali 35,6 mln opakowań leków. W 2017 r. program ma kosztować 564 mln zł.

pixabay.com

Odpowiedzialny za politykę lekową nowy wiceminister zdrowia Marcin Czech zapewnia, że finansowanie programu jest zabezpieczone.

Program będzie trwał, nikt nie będzie się z niego wycofywał - widzimy, że realnie jesteśmy w stanie pomóc tej bardzo potrzebującej grupie osób leczonych na wiele schorzeń - powiedział Czech.

Najwięcej pacjentów z programu skorzystało w czerwcu - po darmowe leki do aptek zgłosiło się wówczas 1,13 mln osób, wydano im 4,35 mln opakowań leków.

Wykaz bezpłatnych leków jest publikowany co dwa miesiące, wraz z kolejną listą refundacyjną. Na pierwszym wykazie znalazło się 1129 pozycji, na tym, który będzie obowiązywać od września jest już 1530 pozycji.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zwróciła uwagę, że z programu zadowoleni są przede wszystkim pacjenci, którzy przyjmują kilka różnych leków znajdujących się na wykazie ministerstwa. Jednak niektórzy seniorzy nie korzystają z programu i czują się pominięci, ponieważ przyjmowane przez nich preparaty nie zostały wpisane na listę lub są refundowane w innych wskazaniach. 

Z danych NFZ wynika, że po wprowadzeniu programu bezpłatnych leków seniorzy rzadziej chodzą do lekarzy specjalistów tylko po to, by otrzymać receptę na stale przyjmowany lek - w tym celu udają się do swojego lekarza POZ.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania programu lekarze POZ udzielili 4 mln porad osobom, które ukończyły 75 lat. W tym samym okresie 2015 r. lekarze POZ udzielili seniorom 3,7 mln porad. W związku z większą liczbą porad udzielanych seniorom Fundusz podwyższył stawki lekarzy POZ.

W pierwszym półroczu 2017 r. w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) odnotowano 13 tys. porad receptowych dla osób po 75. roku życia. Dla porównania w pierwszym półroczu 2016 r. było ich 14,6 tys., a w tym samym okresie 2015 r. - 17,8 tys.

Fundacja My Pacjenci, komentując pierwszy rok obowiązywania programu bezpłatnych leków dla seniorów, podkreśliła, że każda inicjatywa zmniejszająca koszty leków jest warta poparcia, jednak dochodzą do niej liczne głosy od pacjentów, którzy wskazują, że ta zmiana przyniosła znikome oszczędności. Zdaniem fundacji ministerstwo powinno ustalić maksymalny poziom dopłat do leków refundowanych ponoszony przez pacjentów w ciągu roku.

Seniorzy receptę na bezpłatny lek mogą otrzymać najwcześniej w dniu swoich 75. urodzin. Wystawić ją może lekarz, do którego pacjent jest zapisany w przychodni. W razie jego nieobecności, receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni.

Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie. Uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją. Jeśli więc lek jest refundowany w określonych wskazaniach, wówczas pacjent, który ma go stosować w innym wskazaniu, musi za niego zapłacić.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#seniorzy #lista MZ #bezpłatne leki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo