Umowa gazowa

  

Kontrakt na dostawy gazu ziemnego z Rosji do Polski, który obowiązuje do roku 2022, został zawarty w dosyć specyficznych okolicznościach.

Z jednej strony widać było, że rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych zaczyna zmieniać rynek na korzyść klienta, bliska była perspektywa uruchomienia terminalu LNG w Świnoujściu, pozwalającego sprowadzać gaz z dowolnej części świata. Z drugiej zaś doszło do wojny gazowej na Ukrainie i Rosjanie usunęli pośrednika w dostawach do Polski, RosUkrEnergo, co pozbawiło nas dostaw w ramach kontraktu z tym dostawcą. Polacy zmienili instrukcję negocjacyjną z twardej na miękką i postawili na utrzymanie relacji z Rosjanami. Działania polskich władz były na tyle kontrowersyjne, że musiała interweniować Komisja Europejska, m.in. po to, by skrócić okres obowiązywania kontraktu. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, który dotyczy kontraktu jamalskiego. Być może są podstawy, aby sprawie przyjrzały się właściwe instytucje. Trudno to jednak stwierdzić, dopóki raport pozostaje niejawny i jego treść nie jest znana opinii publicznej. Dlatego być może już czas go ujawnić i uciąć spekulacje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl