O książce Piątka informowaliśmy już wcześniej. Pisała o niej również na łamach "Gazety Polskiej" Dorota Kania.

"W ostatnim czasie ukazała się książka Tomasza Piątka, felietonisty „Gazety Wyborczej”, pt. „Antoni Macierewicz i jego tajemnice”, opisująca rzekome związki obecnego szefa MON i jego otoczenia z rosyjskimi służbami, m.in. gangsterem i finansistą Siemionem Mogilewiczem blisko współpracującym z Putinem i z sowieckim, a teraz rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Ponieważ książka zawiera mnóstwo kłamstw i pomówień, Antoni Macierewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa przez Tomasza Piątka. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie" - można było przeczytać w tekście.

CZYTAJ WIĘCEJ: Brudna strategia i gry wokół Macierewicza oraz MON

W połowie lipca do prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez autora tej publikacji. Dotyczyło stosowania przemocy lub groźby wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych (za co grozi do 3 lata więzienia) i publicznego znieważania lub poniżania konstytucyjnego organu RP (do dwóch lat więzienia). Przywołany w nim został też art. 231a Kk, w myśl którego z ochrony prawnej przewidzianej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta też funkcjonariusz publiczny w sytuacji, gdy "bezprawny zamach na jego osobę został podjęty z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska".

Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Nadal prowadzone są czynności sprawdzające.

- Dzisiaj przesłuchany został minister Antoni Macierewicz - przyznał portalowi niezalezna.pl mecenas Lew Mirski, pełnomocnik A. Macierewicza. - Przesłuchanie odbyło się bez żadnych problemów, ale o szczegółach nie mogę mówić z oczywistych powodów.

Informację potwierdziła prokuratura.

- O godzinie 10 takie przesłuchanie miało miejsce, jako świadka w charakterze zawiadamiającego - mówi Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, który przyznał, że na razie żadne decyzje procesowe jeszcze nie zapadły.

Nie chciał zdradzić planowanych jeszcze czynności.