Wystąpią także m.in. Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Grzegorz Daukszewicz, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Lech Łotocki. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim poprowadzi Mariusz Gradowski, reżyserem spektaklu jest Halina Przebinda.

Czytaniu dramatu towarzyszyć będzie muzyka: w I akcie - zespołu Zakopower, w II - Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W czasie czytania III aktu zagra zespół Janusz Prusinowski Kompania. Pomiędzy aktami zostaną zaprezentowane tańce i obrzędy góralskie oraz tańce miejskie.

Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego odczytu narodowej literatury. Wybrane w tym roku w głosowaniu "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach i miejscach publicznych w całym kraju.

Do wspólnego czytania słynnego dramatu zachęca para prezydencka, która w spotach nagranych w dworku w podkrakowskich Bronowicach odczytuje fragmenty "Wesela". To tam, w domu Włodzimierza Tetmajera w 1900 r. odbyło się wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną i tam następnie artysta umieścił akcję swego dzieła.

Prapremiera sztuki odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".