Rosyjscy agenci chcieli zabić premiera Czarnogóry. Teraz wyciekły zdjęcia - jeden z nich był w Polsce

Czy Moskwa chciała usunąć premiera Czarnogóry, a na jego miejscu zainstalować prorosyjski rząd, który nie dopuściłby do przystąpienia tego kraju do NATO? Tak twierdzą władze Czarnogóry. Teraz pojawiły się zdjęcia rosyjskich szpiegów, wykonane w Serbii kilka dni po nieudanym przewrocie. Pozyskane z materiału filmowego fotografie miały zostać wykonane przez jedną z europejskich służb specjalnych.

1. Edward Szyszmakow, 2. Władimir Popow
Daily Telegraph

Nagranie pokazuje Edwarda Szyszmakowa i Władimira Popowa, domniemanych agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego, rozmawiających w sąsiadującej z Czarnogórą Serbii kilka dni po nieudanej próbie przewrotu. To właśnie tę parę szpiegów oskarża Czarnogóra o próbę przejęcia parlamentu, zabicia premiera Milo Dukanovica i zainstalowania prorosyjskiego rządu. W pucz miało być także zaangażowanych 12 obywateli Czarnogóry, w tym dwóch liderów opozycji. Cała akcja miała wyglądać tak, jak gdyby to czarnogórskie służby specjalne - pod wpływem publicznych protestów - dokonały przewrotu.

Zdjęcia rosyjskich szpiegów z października 2016 r. opublikowała telewizja Sky News, powołując się na materiały jednej z europejskich służb specjalnych (prawdopodobnie chodzi o brytyjski wywiad). Na jednej z fotografii widać Szyszmakowa wraz z Aleksandrem Sindżieliciem, serbskim agentem. Serbia to tradycyjny sojusznik Rosji. Jakiś czas temu Sindżielić przyznał, że brał udział w próbie obalenia legalnych władz Czarnogóry, działając na zlecenie "dwóch Rosjan".

Przypomnijmy: Szyszmakow został w 2014 r. wydalony z Polski właśnie za szpiegostwo. W Warszawie przebywał jako zastępca attache wojskowego ambasady rosyjskiej. Brał m.in. udział w odbywanych w przyjaznej atmosferze spotkaniach eksperckich z ówczesnym polskim BBN. 

W maju 2013 r. Szyszmakow uczestniczył w upamiętnieniu 68. rocznicy zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej, organizowanym na Śląsku:

\"\"

W sierpniu, dwa miesiące przed wydaleniem z Polski, Szyszmakow pojawił się w Gdyni, gdzie wizytował rosyjski statek:

\"\"


Do Czarnogóry Szyszmakow udał się pod nowym nazwiskiem: Szyrokow.

\"\"

Próba przewrotu w Czarnogórze miała miejsce w październiku 2016 r. i wiązała się prawdopodobnie z prozachodnimi dążeniami rządu w Podgoricy. 5 czerwca 2017 r. Czarnogóra przystąpiła do NATO.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Daily Mail

 

#służby specjalne #Czarnogóra #Rosja

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo