Ustawa "Za życiem" – więcej przywilejów dla kobiet w ciąży

Obowiązująca od początku roku ustawa "Za życiem" gwarantuje więcej przywilejów kobietom ciężarnym, m.in. korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością – przypominają lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

tasha

 

Lekarze z PPOZ przypominają, że świadczenia kobietom w ciąży powinny zostać udzielone w dniu zgłoszenia, a jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca powinien wyznaczyć termin nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Kobiety w ciąży mają pełne prawo do diagnostyki prenatalnej, specjalistycznych świadczeń opieki zdrowotnej (w tym zabiegów wewnątrzmacicznych), wsparcia psychologicznego, rehabilitacji, zaopatrzenia w wyroby medyczne oraz poradnictwa laktacyjnego - podkreślili lekarze z PPOZ w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Ponadto - przypomniano - rodzice oczekujący dziecka (zwłaszcza w przypadku ciąży powikłanej) mają prawo do pomocy asystenta rodziny, który koordynuje poradnictwo m.in. w zakresie wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej, dostępu do rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej (asystenta rodziny przydziela kierownik ośrodka pomocy społecznej).

Porady w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej dotyczą m.in.: spraw związanych z ciążą, urodzeniem dziecka, praw rodzicielskich, uprawnień pracowniczych, sposobów rozwiązania problemów prawnych, a także wsparcia w zakresie sporządzania pism (z wyjątkiem pism w postępowaniach sądowych). Pomoc prawną organizuje powiat, osoba udzielająca porad powinna być dostępna w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Ustawa przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #ciąża #opieka zdrowotna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo