Ustawa "Za życiem" – więcej przywilejów dla kobiet w ciąży

/ tasha

  

Obowiązująca od początku roku ustawa "Za życiem" gwarantuje więcej przywilejów kobietom ciężarnym, m.in. korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością – przypominają lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

 

Lekarze z PPOZ przypominają, że świadczenia kobietom w ciąży powinny zostać udzielone w dniu zgłoszenia, a jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca powinien wyznaczyć termin nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Kobiety w ciąży mają pełne prawo do diagnostyki prenatalnej, specjalistycznych świadczeń opieki zdrowotnej (w tym zabiegów wewnątrzmacicznych), wsparcia psychologicznego, rehabilitacji, zaopatrzenia w wyroby medyczne oraz poradnictwa laktacyjnego - podkreślili lekarze z PPOZ w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Ponadto - przypomniano - rodzice oczekujący dziecka (zwłaszcza w przypadku ciąży powikłanej) mają prawo do pomocy asystenta rodziny, który koordynuje poradnictwo m.in. w zakresie wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej, dostępu do rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej (asystenta rodziny przydziela kierownik ośrodka pomocy społecznej).

Porady w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej dotyczą m.in.: spraw związanych z ciążą, urodzeniem dziecka, praw rodzicielskich, uprawnień pracowniczych, sposobów rozwiązania problemów prawnych, a także wsparcia w zakresie sporządzania pism (z wyjątkiem pism w postępowaniach sądowych). Pomoc prawną organizuje powiat, osoba udzielająca porad powinna być dostępna w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Ustawa przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

TSUE przyznał rację PiS? Wójcik przypomina, o czym rząd przez wiele miesięcy mówił opozycji

Wiceminister Michał Wójcik / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

"Wyrok TSUE dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to absolutna porażka naszych oponentów, którzy przyjmowali, że zostanie podważona legalność funkcjonowania tego organu" - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

[polecam:https://niezalezna.pl/298075-tsue-wydal-wyrok-opozycja-az-huczy-a-co-na-to-premier-bardzo-dobrze-sie-stalo]

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wczoraj wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Michał Wójcik w TVP 1 ocenił, że ten wyrok to "absolutna porażka" oponentów PiS.

Oni przyjmowali, że zostanie podważona legalność funkcjonowania takich organów jak Krajowa Rada Sądownictwa chociażby, czy Izba Dyscyplinarna, a czegoś takiego nie było

 - powiedział.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przesądził o tym, że ta sprawa będzie regulowana w Polsce, czyli - krótko mówiąc - powiedział: "To nie jest nasz problem"

- podkreślił Wójcik.

Jak dodał, rząd PiS tłumaczył przez wiele miesięcy opozycji, że Unia Europejska nie będzie decydowała o tym, jak ma być zorganizowany wymiar sprawiedliwości w Polsce czy w innym państwie członkowskim. "Trybunał Sprawiedliwości to przyznał" - powiedział Wójcik.

Wiceminister odniósł się także do wypowiedzi I prezes Sądu Najwyższego sędzi Małgorzaty Gersdorf. Sędzia oceniła, że "rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku Trybunału w Luksemburgu".

Ustawodawca jak się ma odnieść (do tego wyroku)? Jaki przepis został zakwestionowany? Co zostało źle zrobione? Nic nie zostało źle zrobione

- powiedział Wójcik.

[polecam:https://niezalezna.pl/298060-o-co-chodzi-z-wyrokiem-tsue-minister-szymanski-tlumaczy-dlaczego-w-ko-maja-nietegie-miny]

Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl