Gdzie szukać najlepszej pizzy z dostawą?

/ martinquijandria

  

Polacy coraz częściej zamawiają gotowe jedzenie do domu. Z dostępnych danych wynika, że już co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju korzysta z takiej formy usługi co najmniej raz w miesiącu. Wśród zamawianych potraw na pierwszym miejscu jest pizza.

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) postanowił zatem przyjrzeć się największym siecią pizzerii, aby następnie móc doradzić klientom usługi najlepszych z nich. W tym celu stworzono model oceny, na który składały się następujące grupy zmiennych:

1. Oferta - rozumiana jako liczba składników, z których można skomponować pizzę jak również liczba dodatkowych, inna niż pizze, dań (w tym m.in. desery, napoje, makarony, oferta dla wegetarian, etc.), będących w ofercie każdej z sieci.

2. Obsługa i dostawa - w ramach tego kryterium badano funkcjonalność serwisu www każdej z pizzerii. Zaangażowani w badanie tajemniczy klienci zamawiali telefonicznie pizzę, a następnie oceniali rozmowę z obsługą. Dodatkowo oceniana była dostawa.

3. Smak, zapach i wygląd pizzy - tajemniczy klienci oceniali zamówione pizze. Dzięki temu badanie oparto na opiniach faktycznych konsumentów.

4. Cena - w tym kryterium badano cenę 4 rodzajów pizzy (margherita, z tuńczykiem, salami i serowa), w trzech wielkościach (mała, średnia, duża) - uwzględniając średnicę pizzy w centymetrach. Aby wyniki były bardziej wiarygodne, badanie cen zostało zrealizowane dla 9 lokali każdej z sieci pizzerii.

Do realizacji badania została zaangażowana ogólnopolska sieć tajemniczych klientów (z ang. mystery shopper), których zadaniem było złożenie zamówienia w określonym mieście, a następnie ocenienie obsługi, dostawy oraz smaku dostarczonej pizzy. Badanie oferty oraz cen w poszczególnych pizzeriach zostało przeprowadzone przez ekspertów PIBJA w formie desk research.

Rekomendacja klientów

Dodatkową częścią testu było pytanie skierowane do tajemniczych klientów o to, na ile chętnie poleciliby usługi danej pizzerii swoim znajomym i przyjaciołom. Odpowiadając na nie klienci brali pod uwagę wszystkie elementy związane z procesem zamówienia pizzy. W efekcie tego klienci najchętniej rekomendowali Domino`s Pizzę (8,7 pkt na 10 możliwych), Da Grasso (8,3 pkt na 10) i Pizzę Hut (8,0 pkt na 10)

Podsumowanie testu

Czy trzeba zatem poświęcać tyle czasu, aby wybrać pizzerię oferującą najlepsze usługi oraz najlepszą gorącą pizzę?

Każdy może sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Ale można również sięgnąć do wyników prezentowanych w niniejszym tekście by być pewnym, że dokonało się najbardziej optymalnego wyboru. Zgodnie z badaniem PIBJA, uwzględniając wpływ wszystkich ww. czynników w podziale na: oferta (waga 20% oceny ostatecznej), obsługa i dostawa (waga 30% oceny ostatecznej), smak i zapach (waga 30% oceny ostatecznej) oraz cena (waga 20% oceny ostatecznej), za najlepszą pizzę z dostawą do domu uznano ofertę Pizzy Hut, która łącznie zdobyła 89 punktów na 100 możliwych. Pizza Hut została wysoko oceniona w zakresie swojej oferty (95 pkt), smaku pizzy (100 pkt) oraz wypadła dobrze w rankingu konsumentów (8,0 na 10 pkt).

Drugie miejsce zajęła sieć Da Grasso (85 pkt). Pizzerie tej marki zostały wysoko ocenione ze względu na swoją ofertę (70 pkt), smak pizzy (90 pkt) oraz były chętnie polecane przez klientów (8,3 na 10 pkt)

Na trzecim miejscu uplasowała się sieć Gusto Dominium (84 pkt). Przesądziła o tym najlepsza - najbardziej rozbudowana - oferta produktów dostępnych dla klienta (100 pkt).
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Awaria w Jaworznie. Co z wodą?

Urząd Miejski w Jaworznie / Beemwej - Praca własna; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

W poniedziałek rano ma rozpocząć się naprawa rozszczelnionego zbiornika w przepompowni ścieków w Jaworznie (Śląskie). Do awarii doszło w sobotę, w jej wyniku część ścieków trafia do rzeki Przemszy. Spółka wodociągowa zapewnia, że awaria nie zagraża mieszkańcom.

"Ścieki są przewożone beczkowozami do oczyszczalni i wieczorem zostanie uruchomione ich ozonowanie, którego celem jest usuwanie zanieczyszczeń biologicznych. Jutro rano rozpocznie się spawanie i wzmocnienie zbiornika"

– powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Jak dodał, do awarii doszło w sobotę po południu w przepompowni przy ul. Batorego.

"Na skutek awarii część ścieków trafiła do przelewu burzowego i do rzeki Przemszy. Już teraz wypompowujemy te ścieki z pompowni do beczkowozów i przewozimy bezpośrednio do oczyszczalni, gdzie będą oczyszczane. Jeżeli jakaś niewielka część będzie trafiała dalej do przelewu burzowego i do Przemszy, będzie ozonowana” – powiedział rzecznik spółki Wodociągi Jaworzno Sławomir Grucel.

Do ozonowania ścieków będzie używana aparatura, którą spółka z Jaworzna użyczyła kolegom z Warszawy podczas awarii oczyszczalni Czajka. Prace nad naprawą zbiornika mają ruszyć w poniedziałek rano. W usuwaniu samej awarii ma pomóc firma zewnętrzna, z doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem spawalniczym.

„Jutro też będziemy wiedzieli, ile te prace naprawcze potrwają. Do chwili całkowitego uruchomienia pompowni będziemy ozonować i wywozić ścieki, aby tylko niewielki ich procent trafiał do przelewu burzowego” – zaznaczył rzecznik.

Grucel zapewnił, że awaria w żaden sposób nie zagraża mieszkańcom, nie ma też wpływu na jakość produkowanej przez jego firmę wody.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl