To była przełomowa decyzja rządu. Dzięki niej tysiące Polaków wrócą do kraju

Premier Beata Szydło w czasie spotkania z repatriantami w Pułtusku / premier.gov.pl

  

– Rząd jest przygotowany pomóc wszystkim Polakom ze Wschodu, którzy zechcą wrócić do kraju – zadeklarował szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak mówił, rząd PiS chce wziąć pełną odpowiedzialność za repatriację.

Kowalczyk był pytany w TVP Info o to, ilu Polaków ma szansę wrócić do kraju w ramach uchwalonej w kwietniu nowelizacji ustawy o repatriacji. 

Szanse mają wszyscy. Rząd polski jest przygotowany na to, aby każdy, kto zechce wrócić (...) miał taką możliwość 
– odparł. Dodał, że pomoc rządu będzie polegać m.in na „wsparciu finansowym czy pomocy mieszkaniowej” dla repatriantów.

Jak mówił, dokładne szacunki liczbowe nt. Polaków chcących powrócić do kraju „są bardzo różne”. 

Przez wiele lat było to zaniedbywane (...) Mówi się o 30-35 tysięcy, ale też o 10 tysiącach. Tak naprawdę, jak zacznie się pełna akcja powrotów, wtedy będziemy mogli to określić 
– zaznaczył Kowalczyk.

Pytany, dlaczego dopiero obecny rząd podjął się akcji sprowadzania Polaków ze Wschodu na taką skalę, Kowalczyk odparł, że „do tej pory nie było takiej woli, żeby podejść odpowiedzialnie do tej sprawy ze strony rządowej”. 

To jest dla Polski wielki wyrzut sumienia 
– podkreślił szef komitetu stałego RM.

Zwracał uwagę, że przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o repatriacji, była możliwość sprowadzania Polaków ze Wschodu, „ale tylko na zasadzie dobrej woli samorządu”. – To samorząd musiał wystosować wniosek, zaproszenie – mówił.

Rząd PiS postanowił (...) że to rząd jest odpowiedzialny za repatriację, a nie samorządy. Samorządy niech pomagają, będziemy współpracować, ale odpowiedzialność chce ponieść polski rząd 
– podkreślił Kowalczyk.

Zwrócił uwagę, że obecnie akcja dotyczy przede wszystkim potomków osób, które zostały zesłane na Wschód.

W kwietniu tego roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o repatriacji przygotowanej przez rząd. Ma ona na celu ułatwienie powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRS do azjatyckich republik Związku Sowieckiego, a także potomków tych osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Półtoraroczne dziecko z koronawirusem!

/ skalekar1992

  

W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy 18-miesięczne dziecko, u którego zdiagnozowano Covid-19, znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Dzieci w wieku 0-10 lat stanowią ok. 5 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem na Ukrainie - podało Centrum Zdrowia Publicznego.

Ogółem, jak poinformował tarnopolski sztab ds. walki z koronawiruse, w szpitalu dziecięcym w Tarnopolu przebywa siedmioro pacjentów, u których potwierdzono zakażenie: półtoraroczne dziecko i jego mama, 11-letnie dziecko i jego mama oraz dzieci w wieku 13 i 14 lat wraz z mamą.

Ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego przekazało we wtorek, że 63,5 proc. osób, u których w kraju zdiagnozowano infekcję, jest w grupie wiekowej 30-60 lat.

Ok. 5 proc. zakażony wszystkich zachorowań na Covid-19 w tym kraju stwierdzono u dzieci w wieku 0-10 lat, a ok. 4 proc. u nastolatków (od 10 do 20 lat). 11 proc. chorych to osoby w wieku 20-30 lat.

Ok. 20, 21 i 22 proc. to kolejno osoby w grupach wiekowych 30-40, 40-50 i 50-60 lat. Ok. 13 proc. zakażonych to ludzie w przedziale między 60. a 70. rokiem życia.

Najmniejszy odsetek zakażonych stanowią osoby mające powyżej 70 lat.

Na Ukrainie potwierdzono do tej pory 549 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 chorych zmarło, a osiem uznano za wyleczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts