Kulminacyjnym punktem obchodów będzie przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. W uroczystych obchodach Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej weźmie udział premier Beata Szydło. Swój udział zapowiedzieli też m.in. prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych – Episkopat Polski.

Na Jasnej Górze od roku trwają przygotowania do obchodów 300-lecia koronacji Matki Bożej. Liczne inicjatywy ojców paulinów przyciągnęły przed Cudowny Obraz tłumy Polaków i pielgrzymów z całego świata. W przygotowania obchodów zaangażowali się także internauci, przesyłając m.in. swoje zdjęcia, by utworzyć Selfie dla Maryi – Mozaikę Obrazu Jasnogórskiego ze zdjęć i duchowych darów dla Maryi. Na Jasną Górę napłynęło ok. 18 tys. zdjęć w formie papierowej z duchowymi darami do tzw. „Żywej Korony Maryi”.

Dzisiejsze uroczystości na jasnogórskich błoniach rozpoczną się o godz. 9.30 modlitewnym czuwaniem pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu". Zaplanowano również procesję z wizerunkiem Maryi.

O godz. 11 na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona uroczysta suma, której będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Podczas mszy św. nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Następnie na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19 mszę św., której będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorny koncert na jasnogórskich błoniach pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana". Rozpocznie się on o godz. 21. tradycyjnym Apelem Jasnogórskim, po którym rozpocznie się multimedialne widowisko – z muzyką, obrazem, słowem, wizualizacjami, materiałami filmowymi i archiwalnymi, inscenizacjami oraz efektami pirotechnicznymi.

W założeniu pomysłodawców widowisko ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.