MSWiA zajmie się sprawą emerytury 95-letniego powstańca

Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara z prośbą o udostępnienie informacji na temat 95-letniego powstańca - autora listu, który wpłynął do biura RPO w związku z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Dziś podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA stwierdził, że na chwilę obecną nie dostrzega potrzeby zmian. Odnosząc się do przypadku starszego mężczyzny, który wystosował list do RPO i opisał swoją historię, Zieliński przekazał, że zwrócił się do rzecznika, by ten przekazał informację, kogo sprawa dotyczy.

Wtedy będziemy mogli to sprawdzić

 – zaznaczył. Dodał, że zastępca RPO, z którym rozmawiał, obiecał przesłanie korespondencji.

Autor listu, który wpłynął do biura RPO 21 sierpnia, napisał, że ma 95 lat i jest jednym z ostatnich powstańców warszawskich. „Pod koniec życia za przelaną krew dla Polski, za pracę zawodową i społeczną zostałem nagrodzony dezubekizacją. Czuję się tak, jakbym został spoliczkowany” - napisał.

Mężczyzna wskazał, że był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po studiach medycznych pracował w szpitalu jako chirurg, był kierownikiem Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego, potem lekarzem w przychodni MSW. „Byłem głęboko przekonany, że każdy lekarz powinien leczyć ludzi bez względu na ich pochodzenie, czy też na ich poglądy polityczne” - napisał. Dodał, że niezgodnie z zasadami prawa, został poddany „odpowiedzialności zbiorowej i tzw. dezubekizacji”.

Zieliński wskazał, że tzw. ustawa dezubekizacyujna obejmie wyłącznie byłych funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Również szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapytany o przypadek 95-latka podczas wtorkowej konferencji prasowej, odpowiedział, że ustawa go nie obejmie.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na jej mocy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.
 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MSWiA #emerytura #dezubekizacja #powstaniec

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo