Tokio przymierza się do zwiększenia wydatków obronnych

/ flickr.com

  

Ministerstwo Obrony Japonii zaproponowało rekordowy budżet obronny w wysokości 48.1 miliarda dolarów (5.26 biliona jenów) na rok 2018 roku. Fundusze te mają być m.in. przeznaczone na wzmocnienie systemu obrony powietrznej.

Budżet obrony na rok 2018 według założeń Ministerstwa Obrony Japonii ma wzrosnąć o 2.5 proc. w porównaniu do roku bieżącego. Same wydatki na obronność systematycznie rosną od 2013 roku i przebiły pułap 5 bilionów jenów już w roku 2016. Resort Obrony Japonii planuje na lądową wersję sieciowego systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem AEGIS przeznaczyć 431.5 milionów dolarów (47.2 mld jenów). Mają to być antybalistyczne pociski rakietowe Standard Missile 3 Block IIA (SM-3 Block IIA) przeznaczone do eliminowania pocisków balistycznych krótkiego (SRBM), średniego (MRBM), pośredniego (IRBM) oraz międzykontynentalnego (ICBM) zasięgu w fazie środkowej niższej. W przyszłości planowany jest ponadto zakup za kwotę 20.5 miliarda jenów zmodernizowanych wersji systemu PAC-3 znanych jako PAC-3 MSE. Kwota 10.7 mld jenów ma zostać przeznaczona do zmodernizowania systemu sieci radarowych co ułatwi namierzenie i przechwycenie pocisków balistycznych wystrzelonych pod niestandardową trajektorią. Za 55.2 miliarda jenów zainstalowane zostaną systemy wojskowe mające bronić południowych części Japonii przed asertywną polityką Chin. Resort Obrony Kraju Kwitnącej Wiśni przymierza się również do zakupu dodatkowych sześciu myśliwców F-35 za kwotę 88.1 mld jenów oraz czterech zmiennopłatów Osprey, które kosztować będą 45.7 mld. jenów. Ministerstwo przymierza się również do stworzenia jednostki kosmicznej w ramach Japońskich Sił Samoobrony w celu obrony satelit używanych przez Japonie oraz Stany Zjednoczone. Japonia ma do dyspozycji wielowarstwowy system obrony przeciwrakietowej/przeciwlotniczej, na który składają się m.in. niszczyciele wyposażone w system AEGIS, którego integralną częścią są pociski przeciwbalistyczne Standard Missile-3 mające likwidować balistyczne pociski międzykontynentalne w niższej warstwie egzosferycznej atmosfery. Na kolejny element obrony powietrznej składają się taktyczne systemy balistyczne Patriot Advanced Capability-3. Rozbudowa sytemu obrony przeciwrakietowej wynika z zagrożenia, jakie dla Japonii stanowią północnokoreańskie programy rakietowe i nuklearne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźna sytuacja w Krakowie. Padły strzały

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/5191107

  

25-letni mężczyzna został postrzelony przez policjantów w Krakowie, gdy próbował jednemu z nich wyrwać broń. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala – podał rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Do zdarzenia doszło na os. Dywizjonu 303 w Nowej Hucie podczas rutynowej kontroli drogowej dokonywanej przez policjantów z krakowskiej drogówki. Zatrzymali oni – relacjonuje rzecznik - kierującego samochodem BMW.

Jeden z funkcjonariuszy chciał przeprowadzić badanie kierowcy na obecność narkotyków w organizmie. Wówczas mężczyzna zaczął się zachowywać agresywnie - uderzył policjanta w twarz i zaczął uciekać.

Po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów, kierujący został zatrzymany przez policjanta, doszło między nimi do szarpaniny, w trakcie której zbiegły kierowca chwycił za kaburę policjanta i usiłował wyciągnąć mu broń. Kierowca został postrzelony. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala.

Według policji postrzelony to mężczyzna w wieku 25 lat, mieszkaniec powiatu olkuskiego w Małopolsce.

- Na miejscu trwają teraz czynności procesowe pod kierunkiem prokuratora, przesłuchania świadków, itp. w celu ustalenia dokładnego przebiegu zdarzenia

 - zaznaczył rzecznik policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl