24 sierpnia 79 r. n.e. wybuchł Wezuwiusz. Zniszczył Pompeje, Herkulaneum i Stabie

Forum w Pompejach / niezalezna.pl

  

Wulkan przebudził się około południa w upalny, sierpniowy dzień. Najpierw nad kraterem uniosły się wysokie słupy ognia, potem wydobyła się z niego gęsta czarna chmura, która przysłoniła słońce. Na Pompeje spadł deszcz żarzących się łupków, a na sam koniec opadły jak całun wilgotne, gorące i zabierające ostatni oddech popioły. Okolica Wezuwiusza pogrążyła się w apokaliptycznych ciemnościach, które raz na jakiś czas rozświetlały zimnym światłem ostre błyskawice. Po trzech dniach zapadła głucha cisza, a cały obszar wokół wulkanu zakryła pokrywa popiołów dochodząca do 6 metrów grubości.

Wybuchowi Wezuwiusza przyglądał się z miejscowości Misenum Pliniusz Młodszy, któremu zawdzięczamy dokładny opis tego kataklizmu. Jego wuj Pliniusz Starszy, historyk i naukowiec, autor swoistej encyklopedii „Historii naturalnej”, z ciekawości popłynął statkiem, aby przyjrzeć się z bliska tej katastrofie. Zszedł na brzeg w Herkulaneum, ale widząc ogrom paniki oraz skalę postępujących zniszczeń, ruszył na ratunek mieszkańcom. Tak jego ostatnie chwile opisał w liście do Tacyta, Pliniusz Młodszy:

Pliniusz Młodszy

Domy bowiem kołysały się od częstych i długotrwałych wstrząsów i wydawało się, że one ruszyły się z miejsca i przesuwają się do przodu i do tyłu. Pod gołym niebem było niebezpiecznie na skutek padających odłamków pumeksu, chociaż były one lekkie i porowate. (...) U mojego wuja zwyciężył zdrowy rozsądek, a u pozostałych strach przed jednym zwyciężył strach przed drugim. Położywszy poduszki na głowy przywiązują je prześcieradłami: stanowiło to osłonę przed spadającymi kamieniami.
Już w innych miejscach nastał dzień; tutaj panował noc, czarniejsza i gęściejsza od wszystkich nocy; rozświetlały ją jednak liczne pochodnie i bardzo dużo ogni. Postanowiono wyjść na brzeg i przyjrzeć się z bliska, czy morze pozwoli na wypłynięcie, ponieważ do tej pory było ono wzburzone i złowrogie. Tam wuj położył się na rozesłanym żaglu, poprosił raz i drugi zimnej wody i popił jej. Następnie płomienie i towarzyszący im zapach siarki zmuszają jednych do ucieczki, a jego zmuszają do podniesienia się. Opierając się na dwóch niewolnikach podniósł się i zaraz padł straciwszy oddech, jak przypuszczam, na skutek gęstych oparów, które zatkały mu drogi oddechowe, które miał słabe od urodzenia, wąskie i często zaciskające się. Kiedy nastał dzień (trzeci licząc od tego, który on widział ostatni), znaleziono jego ciało, nienaruszone i nieuszkodzone, w takim samym odzieniu, w jakie był ubrany: był on podobny raczej do śpiącego niż do martwego.

Pliniusz Starszy

Po zniszczeniach Pompeje i Herkulaneum zostały zapomniane na wiele wieków. Nad zastygłym popiołem i lawą wznosiły się gdzieniegdzie ruiny, stąd niekiedy pojawiali się w tym miejscu rabusie i poszukiwacze złotych przedmiotów.

Pierwsze prace archeologiczne w Pompejach

Pierwsze prace wykopaliskowe prowadzono w czasach Burbonów, ale i one były raczej gonitwą za  skarbami, choć potem część wykopanych przedmiotów trafiła do muzeum w Neapolu. Dopiero w 1860 r. ruszyły prawdziwe naukowe badania, które prowadził Giuseppe Fiorelli – m.in. autor metody sporządzania odlewów ciał katastrofy.

14-kilometrowy słup erupcji Wezuwiusza w 1822 r.

Od 1909 r. rozpoczęto odsłanianie całych domów od dachu po fundamenty. Szacuje się, że odsłonięto 2/3 miasta. W ostatnich dziesięcioleciach prace na terenie stanowiska w Pompejach koncentrują się na konserwacji, utrzymaniu, zabezpieczeniu i dokumentowaniu ogromnej liczby zabytków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Borys-Szopa: w centrum naszych działań jest rodzina

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

  

- W centrum naszych działań jest rodzina, program "Rodzina 500 plus" całkowicie odmienił postrzeganie polityki społecznej w Polsce – powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. W poniedziałek ministerstwo rozpoczyna kampanię "4 lata plus", podsumowującą najważniejsze jego działania.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej w poniedziałek rozpoczyna kampanię "4 lata plus". W jej ramach w oknach budynku ministerstwa umieszczono plakaty z informacją o efektach najważniejszych reform i programów, które zostały uruchomione przez resort rodziny.

Minister Borys-Szopa podkreśliła, że w centrum działań rządu Zjednoczonej Prawicy jest rodzina.

"To przede wszystkim program, który całkowicie odmienił sposób postrzegania polityki społecznej w Polsce, czyli "Rodzina 500 plus". Ale nie tylko. To także tzw. wyprawka szkolna, czyli "Dobry start", to wspieranie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – "Maluch plus". Nie zapominamy jednak o osobach starszych, mniej samodzielnych. "Mama 4 plus", "Emerytura plus", przywrócenie wieku emerytalnego, utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a od października świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – to rozwiązania, dzięki którym stopniowo poprawia się sytuacja osób najbardziej potrzebujących wsparcia"

– stwierdziła minister.

Sztandarowym działaniem MRPiPS stał się, zapowiadany w kampanii wyborczej, program "Rodzina 500 plus". Ruszył on 1 kwietnia 2016 r. Początkowo świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie było wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Wsparcie na pierwsze dziecko otrzymywały jedynie rodziny, w których dochód netto na osobę nie przekraczał 800 zł (lub 1200 zł dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne). Od lipca tego roku świadczenie jest wypłacane na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny.

"Do rodzin trafiło blisko 80 mld zł z tytułu świadczeń wychowawczych wypłacanych w ramach programu "Rodzina 500 plus". W przyszłym roku na wsparcie rodzin przeznaczane będzie ok. 4 proc. PKB, dużo więcej niż przed czterema laty (1,78 proc.)"

– wskazała Borys-Szopa.

W 2018 r. ministerstwo uruchomiło program "Dobry Start". W jego ramach raz w roku uczniowie otrzymują 300 zł na wyprawkę szkolną. Świadczenie przysługuje uczniom do 20. roku życia (lub 24. roku w przypadku uczniów z niepełnosprawnością). Roczny koszt tego programu to 1,4 mld zł.

MRPiPS kontynuowało i zmodyfikowało – działający od 2011 r. – program dofinansowujący funkcjonowanie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Od 2017 r. program jest realizowany pod nazwą "Maluch plus". W 2015 r. w Polsce było ok. 3 tys. placówek zapewniających ok. 84 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Z prognoz ministerstwa wynika, że do końca 2019 r. dzięki programowi "Maluch plus" w całym kraju będzie ok. 169,9 tys. miejsc dla najmłodszych.

"Od czterech lat nasze wysiłki skoncentrowane są na inwestycji w rodzinę. Nasze programy – uruchomione na bezprecedensową skalę – zmniejszają nierówności społeczne, ograniczają ubóstwo i przywracają godność osobom, które do tej pory często były niezauważane przez poprzednie rządy"

– powiedziała minister rodziny.

Od marca tego roku działa program "Mama 4 plus". W jego ramach matki co najmniej czworga dzieci mogą otrzymać świadczenie uzupełniające, jeśli nie zdołały wypracować minimalnej emerytury (w niektórych przypadkach świadczenie jest wypłacane także ojcom). Do końca sierpnia świadczenie przyznano już 50,2 tys. osobom. W tym roku na jego wypłatę w budżecie państwa zarezerwowano ponad 801 mln zł.

Minister podkreśliła, że w latach 2016-2019 o jedną czwartą wzrosła minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna – z 882,56 zł do 1100 zł. Podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie politycy tej partii zapowiedzieli podniesienie najniższej emerytury do 1200 zł.

Ponadto w maju tego roku ok. 9,72 mln osób pobierających emerytury i renty otrzymało tzw. "Emeryturę plus" – jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury.

Od przyszłego roku wzrasta także minimalne wynagrodzenie za pracę – z obecnych 2250 zł do 2600 zł brutto.

"Tym ruchem pokazujemy, że naprawdę nam zależy na dobrobycie Polaków. Jesteśmy zdeterminowani do tego, by zerwać z łatką taniej siły roboczej. Jesteśmy przedsiębiorczym narodem, mamy mnóstwo talentów. Zacznijmy je wykorzystywać. Z korzyścią dla wszystkich"

– podkreśliła minister Borys-Szopa.

Wskazała, że pensja minimalna wzrośnie tym samym o 350 zł, a w zestawieniu z rokiem 2015 – o 850 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa wyniesie w przyszłym roku 17 zł – o 2,30 zł więcej niż obecnie. "Przypomnę tylko, że to nasz rząd w 2017 r. wprowadził minimalną stawkę godzinową, która położyła kres groszowym wynagrodzeniom" – dodała minister.

MRPiPS zwraca też uwagę na działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Po ubiegłorocznym proteście niepełnosprawnych w Sejmie utworzony został Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który funkcjonuje od 1 stycznia br. Tegoroczne przychody SFWON mają wynieść 647 mln złotych. Z pieniędzy tych realizowane mają być programy wsparcia społecznego, zawodowego i zdrowotnego osób niepełnosprawnych.

1 października rusza program wypłaty świadczenia w wysokości do 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Z szacunków ZUS wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób.

Minister rodziny zaznaczyła, że cztery lata pracy resortu rodziny "to dowód, że społeczeństwo wreszcie może zaufać rządowi".

"Nie składaliśmy pustych obietnic, nie rzucaliśmy słów na wiatr. Dotrzymaliśmy umowy społecznej, jaką było przywrócenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie programu +Rodzina 500 plus+. Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodni"

– powiedziała Borys-Szopa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl