Forum w Krynicy wizytówką dzisiejszej Europy

Organizowane już po raz 27. przez Instytut Wschodni Forum Ekonomiczne w Krynicy traktowane jest jako jedne z najważniejszych spotkań ludzi polityki, biznesu, nauki i mediów organizowanych w Polsce. Tegoroczna edycja, którą zaplanowano w dniach 5–7 września, będzie się odbywać pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”.

W ubiegłym roku do Krynicy przyjechało ponad 3,5 tys. gości, żeby dyskutować o najbardziej aktualnych problemach gospodarki światowej oraz sprawach politycznych i społecznych. Podobnej liczby uczestników imprezy, zwanej „polskim Davos”, spodziewać się można w tym roku. Ale nie zawsze tak było.

 

 Skromne początki

 Na pierwsze Forum Ekonomiczne, które zorganizowano w 1992 r., do Krynicy przyjechało ok. 100 przedstawicieli świata polityki i biznesu, głównie z Polski. Jak wspomina Zygmunt Berdychowski, główny organizator Forum i przewodniczący jego Rady Programowej, tematyka pierwszego spotkania skupiała się przede wszystkim na współpracy Polski z jej sąsiadami na wschodzie: Litwą, Ukrainą i Białorusią, które niedawno uzyskały niepodległość, a także Rosją, która próbowała otrząsnąć się po upadku imperium sowieckiego. Jednak z roku na rok Forum w Krynicy poszerzało zasięg terytorialny swoich gości i obszar tematyczny, stając się na przełomie XX i XXI w. istotną platformą wymiany doświadczeń między krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Rosnący stale prestiż krynickiego Forum potwierdza uczestnictwo w nim wysokiej rangi osobistości życia politycznego i ekonomicznego z Polski i zagranicy. Udział w Forum Ekonomicznym stał się stałą pozycją we wrześniowych terminarzach prezydentów i premierów Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W Krynicy bywali też prezydenci i szefowie rządów krajów zachodnich, a także najważniejsi przedstawiciele instytucji europejskich. O znaczeniu Forum świadczy również fakt, że jego debaty relacjonuje w ostatnich latach kilkuset dziennikarzy z całego świata. A „Economist.com” napisał: „Coroczna konferencja w Krynicy jest rodzajem wizytówki dzisiejszej Europy”.

 

O problemach świata, regionu i brexicie

 Forum Ekonomiczne w Krynicy jest wydarzeniem, podczas którego odbywają się dyskusje o kluczowych problemach naszego regionu. W Krynicy wielokrotnie padały ważne deklaracje szefów i ministrów rządów państw europejskich. Niewykluczone, że i w tym roku dojdzie do ważnych wystąpień. Jednym z najważniejszych tematów zaplanowanych na tegoroczne Forum będą skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Poza wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii bieżący rok przebiega pod znakiem wyborów w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia i Czechy. Dlatego podczas tegorocznego Forum zaplanowano także dyskusje o tym, jak zmiany przywódców wpłyną na kształt stosunków międzynarodowych. Uczestnicy imprezy dyskutować będą również o tym, jaka będzie polityka nowej administracji amerykańskiej przez najbliższe cztery lata i jaki będzie to miało wpływ na politykę państw europejskich.

 

Osobistości świata polityki i biznesu na krynickim deptaku

Tradycją krynickiej imprezy jest udział w niej najważniejszych postaci życia politycznego krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także przedstawicieli największych przedsiębiorstw i banków. Ubiegłoroczna sesja plenarna „Europa Środkowa i Wschodnia – czy może mówić jednym głosem?” była okazją do kolejnego spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej: premier Polski Beaty Szydło, premiera Węgier Viktora Orbána, premiera Czech Bohuslawa Sobotki, premiera Słowacji Roberta Fico, a także premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana.

W tegorocznym Forum swoją obecność potwierdzili już: prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, prezydent Czarnogóry Filip Vujanović oraz prezydent Macedonii Gorge Iwanov. Głowy państw wezmą udział w sesji plenarnej „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich”, podczas której określą przyszłość europejskiej integracji oraz odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób pogodzić interesy państw członkowskich z aspiracjami innych krajów europejskich. Z polskich polityków udział potwierdzili już m.in. wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a także marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Obecni będą też: minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceministrowie spraw zagranicznych Konrad Szymański i Bartosz Cichocki oraz wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Udział w krynickiej imprezie potwierdziło też wielu prezesów i członków zarządów największych firm, m.in. z sektora paliwowego, przemysłu ciężkiego oraz banków. W debatach mają wziąć udział m.in.: prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski, prezes innogy Polska Filip Thon, prezes EuRoPol Gaz Piotr Tutak, prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski. Swój udział w tegorocznym Forum Ekonomicznym potwierdzili także szefowie największych banków. Fuzje i przejęcia to naturalne zjawisko w zmieniających się warunkach rynkowych w różnych branżach. O tym, jak skutecznie dokonać konsolidacji, tak by przyniosła najlepsze efekty, dyskutować będzie m.in. prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną też przyznane nagrody Forum Ekonomicznego w kategoriach: Człowiek Roku i Firma Roku.

 

Patronat medialny nad XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój, 5–7 września 2017 r. objął portal niezalezna.pl.

 

www.forum-ekonomiczne.pl

 

 


Źródło:

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo