Polskie filmy na festiwalach w Kanadzie

Na kanadyjskich festiwalach zostaną pokazane dwa polskie filmy i kilka współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcji. Dziś rozpoczyna się 41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu, a 42. MFF w Toronto odbędzie się w dniach 7 - 17 września.

Zdjęcie z planu filmu "Zgoda"
mat.pras.

"Zgoda", debiut w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego - to polski film, który powalczy w Konkursie Głównym na Rozpoczynającym się 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Wydarzenie potrwa do 4 września.

Akcja "Zgody" dzieje się w 1945 roku na Śląsku. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau - na świętochłowickiej Zgodzie - komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek.

Głównym bohaterem filmu jest zatrudniający się w obozie Franek (Julian Świeżewski), który chce ocalić Polkę Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Niemiec Erwin (Jakub Gierszał) - jego przyjaciel, który także od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

"Zgoda" to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę

- zapowiada dystrybutor filmu. 

Na erkany polskich kin "Zgoda" trafi 6 października.

Kolejne polskie produkcje i koprodukcje zostaną pokazane podczas startującego we wrześniu 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Kanadyjscy widzowie zobaczą m.in. najnowszy obraz Urszuli Antoniak pt. "Pomiędzy słowami" z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą w obsadzie. Polska premiera "Pomiędzy słowami" odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Oprócz tego, w Torono zostaną pokazane filmy "Rodzina na sprzedaż" w reżyserii Diego Lermana, ze zdjęciami Wojciecha Staronia, "W cieniu drzewa" ze zdjęciami Moniki Lenczewskiej, "Kapitan" w reżyserii Roberta Schwentke (film był realizowany na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych), "Scaffolding" ze zdjęciami Bartosza Bieńka oraz "Miracle" z Danielem Olbrychskim w obsadzie.

 Ponadto w Toronto odbędzie się projekcja polskiego filmu krótkometrażowego "Yeti" Wojciecha Bąkowskiego.Ośmiominutowy film polskiego artysty to połączenie realizacji lo-fi video oraz animacji komputerowej. Warto podkreślić, iż filmy Wojciecha Bąkowskiego były już wcześniej prezentowane na festiwalu w Toronto w 2013 r. ("Suchy pion") oraz 2015 r. ("Analiza wzruszeń i rozdrażnień").

W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Piersa Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. "Essential Killing" i "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Sponsoring" i "BODY/CIAŁO" Małgorzaty Szumowskiej, "Różę" Wojciecha Smarzowskiego, "Galerianki" i "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec czy "Chrzest" i "Demona" Marcina Wrony.

42. MFF w Toronto (TIFF) odbędzie się w dniach 7 - 17 września

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PISF, PAP

#Montreal #Toronto #PISF

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo