Archeolodzy odsłonili cenny napis z czasów Justyniana

pixabay.com

  

Każdy archeolog marzy o znalezieniu podczas pracy jakiejś inskrypcji - powiedział kierownik wykopalisk w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie, gdzie odsłonięto świetnie zachowaną mozaikową posadzkę z połowy VI w. z napisem z czasów cesarza Justyniana.

Najpobożniejszy cesarz rzymski Flawiusz Justynian i najbardziej miłujący Boga kapłan i opat Konstantyn wznieśli budynek, w którym położono tę mozaikę 

- głosi napis z niebieskich kostek na białym tle.

Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych towarzyszących układaniu kabli komunikacyjnych na Starym Mieście w Jerozolimie. Jest to rzadkie znalezisko z uwagi na to, że rejon wielokrotnie był rozkopywany w ostatnich dziesięcioleciach podczas prac ziemnych związanych z infrastrukturą. Wykopaliska niemal już kończono, kiedy wśród rur i kabli dostrzeżono fragment mozaikowego napisu - opowiada David Gellman z izraelskiego nadzoru archeologicznego. "To niemal archeologiczny cud" - podkreślił, dodając, że o takim znalezisku marzy każdy archeolog, a zwłaszcza o tak dobrze zachowanym.

Fragment mozaiki z napisem w języku greckim ma około 1 m na 80 cm. Według izraelskich archeologów znajdował się najprawdopodobniej w domu dla chrześcijańskich pielgrzymów.

Jak mówi Gellman, Brama Damasceńska "służyła przez stulecia za główne północne wejście do Jerozolimy. Nic dziwnego zatem, że obszar ten obfituje w archeologiczne pozostałości. W okresie bizantyńskim, wraz z umocnieniem się chrześcijaństwa, w rejonie bramy północnej wznoszono kościoły, klasztory i schroniska dla pielgrzymów i cały ten teren stał się jednym z najważniejszych i najaktywniejszych obszarów miasta".

Pełny napis pozwala na datowanie go na rok 550/551, gdyż wspomina o przypadającym właśnie wtedy okresie podatkowym, tzw. indykcji.

Cesarz Justynian I Wielki (482-565, panował od 527) był jednym z najwybitniejszych władców bizantyńskich. Wszechstronnie wykształcony, o wielkiej kulturze osobistej i sile osobowości, celem swego panowania uczynił odbudowę cesarstwa i umocnienie chrześcijaństwa. Niemal wszędzie, gdzie sięgało jego panowanie, wznosił budowle, a miasta fortyfikował bądź wzmacniał istniejące już struktury obronne. W Jerozolimie na jego polecenie wzniesiono w 543 r. bazylikę Nea Theotokos - jeden z największych kościołów w całym cesarstwie i największy w Jerozolimie. Kościół ten, wraz z istniejącym przy nim klasztorem, dysponował szpitalem i pomieszczeniami dla pielgrzymów. Opatem klasztoru był zaś Konstantyn z napisu na mozaice. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Politycy KO poszli na zakupy, aby pokazać paragony. I wpadli w pułapkę... Hitem "mortadela włoska"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Politycy Koalicji Obywatelskiej ruszyli na zakupy i na Twitterze zaczęli chwalić się paragonami w ramach akcji "Stop drożyźnie". Nie wiem co chcieli osiągnąć, ale efekt pewnie ich zaskoczył. Bo internauci szybko wychwycili kilka absurdów.

Politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach przedwyborczej kampanii ruszyli do sklepów, a następnie wrzucili na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia zakupionych towarów i - co najważniejsze - paragonów. Wszystko to w ramach akcji #StopDrożyźnie, która ma wykazać rzekomy wzrost cen artykułów spożywczych.

W akcji fotografowania paragonów nie obyło się jednak bez pewnych "kwiatków". Była minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas w sobotę poinformowała na Twitterze za "podstawowe zakupy" - i to "bez mięsa, napojów, pieczywa" - zapłaciła blisko 50 złotych.

Internauci szybko dostrzegli, że choć miało być "bez mięsa", to na jednym z paragonów wyraźnie widnieje pozycja "schab wiejski", a ten raczej do nabiału się nie zalicza. Na wpis jednego z internautów że "schab od dziś to nie mięso", posłanka wytłumaczyła, że "to schab pieczony, zamiast szynki do chleba", co niewątpliwie w istotny sposób zmieniło sprawę i schab stracił na "mięsności".

Pozostając w kręgu wyrobów mięsnych, internauci zwrócili uwagę na akcję paragonową w wykonaniu innej parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, Anny Białkowskiej. Posłanka wrzuciła zdjęcie paragonu na kwotę nieco ponad 200 złotych, gdzie znalazła się między innymi kupowana niemal codziennie przez Polaków włoska mortadela za blisko 45 złotych za kilogram.

Co więcej, twitterowicze domagali się pokazania całego paragonu - za produkty widniejące na zamieszczonym przez posłankę zdjęciu cena wyniosła łącznie nieco ponad 100 złotych.

Paragonami na Twitterze pochwalili się również inni parlamentarzyści KO, m.in. Bogdan Klich czy Arkadiusz Myrcha, który odnosząc się do bliżej nieokreślonej przeszłości westchnął, że "niedawno za takie zakupy płacił 40 zł".

Internauci również wpisu Myrchy nie pozostawili bez komentarza.

Przypomniano też, że "niedawno" 50 złotych można było wykorzystać na zupełnie inne zakupy... 

Chodzi o sprawę kamienicy przy ul. Hożej 25a w Warszawie. 

"Antykwariusz Marek M. nabył roszczenia do połowy Hożej 25a za 500 zł od jednej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli. W 2008 r. uzyskał od miasta prawa do tej nieruchomości, wraz z drugą 85-letnią spadkobierczynią, od której potem odkupił jej udział za 50 zł. Następnie doprowadził do usunięcia lokatorów" - pisaliśmy w listopadzie 2017 r. na naszych stronach.

[polecam:https://niezalezna.pl/208790-stoleczni-urzednicy-z-zarzutami-ws-reprywatyzacji-hozej-25]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl