Portal tvp.info ujawnił dzisiaj kolejne fragmenty rozmowy nagranej w lutym 2014 r., która prowadzili ówczesny szef PKN Orlen Jacek Krawiec z Radosławem Sikorskim. Według opublikowanego przez portal stenogramu rozmowy, która miała miejsce w jednej z warszawskich restauracji, Sikorski mówi o rektorach polskich uniwersytetów nie tylko "nieroby", ale posłużył się również wulgaryzmem.

"Składam zawiadomienie do @PK_GOV_PL, że prezes @KurskiPL - aby przykryć problemy swoje oraz @pisorgpl - ponownie gra przestępczymi taśmami" - napisał na Twitterze Sikorski odnosząc się do publikacji.

Na tym nie poprzestał - z wpisów Sikorskiego wynika, że nerwy puściły.

"TVPiS, dysponując materiałami pochodzącymi z przestępstwa, raczyło naruszyć prywatność także mojej rodziny. Nie daruję" - podkreślił b. szef MSZ.

Według opublikowanego przez portal tvp.info stenogramu rozmowy, Krawiec w rozmowie z Sikorskim wskazywał, że amerykańskie uczelnie dysponują ogromnymi budżetami.

"Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, pięć miliardów taki Stanford rocznie ma budżet" – mówił szef Orlenu. "Endowment (darowizna – red.) z tego jest jedna trzecia. Pięć miliardów, to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc, pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes" - dodaje Krawiec.

Według stenogramu, Sikorski odparł: "Wiesz, oni (amerykańskie uczelnie - red.) rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją"

Ta wymiana zdań, a zwłaszcza chamska ocena rektorów polskich uczelni, rozgrzała internet. Komentarzy - momentami bardzo ostry (i nie do publikacji) - nie brakowało.

Ale najcelniej Sikorskiego podsumował Jarosław Gowin, co istotne minister nauki i szkolnictwa wyższego.