Łotwa kupuje Stingery

/ flickr.com

  

Rząd w Rydze w ubiegłym tygodniu podjął decyzję w sprawie zakupu pocisków rakietowych ziemia – powietrze Stinger od Danii – informuje łotewska agencja prasowa LETA.

O podpisanej umowie pomiędzy rządami Łotwy i Danii dotyczącej zakupu przenośnych systemów przeciwlotniczych Stinger poinformował szef łotewskiego resortu obrony Raimonds Bergmanis podczas wywiadu udzielonego w publicznej telewizji. Minister Obrony Łotwy nie określił jednak, ani liczby rakiet stinger ani ceny za jaką zostały zakupione. Dodał jednak przy tym, że - cena nie jest zbyt wysoka przy tym jednak udało nam się nabyć całkiem znaczną ilość uzbrojenia- . Dodał również, że umowa ta jest bardzo ważna dla rozwoju Łotewskich Sił Zbrojnych, a dzięki niej będziemy w stanie bronić naszego kraju efektywnej jeśli zajedzie taka potrzeba – oświadczył Raimonds Bergmanis. Same Stingery mogą trafić do Łotwy już w tym bądź przyszłym roku. Będzie to już drugi z Krajów Bałtyckich wyposażony w Stingery. W 2002 roku Litwa zdecydowała się na zakup sześćdziesięciu pocisków oraz ośmiu wyrzutni ręcznych za kwotę 31 milionów dolarów od Stanów Zjednoczonych.Ręczna wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Stinger waży 14.3 kg. Do trafienia w cel oddalony nawet o 4 800 metrów korzysta z naprowadzania na podczerwień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...


Polska w posiadaniu 300 tys. testów genetycznych. Kolejne pół miliona zakontraktowane

/ Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Polsce mamy ponad 300 tys. testów genetycznych, kolejne 500 tys. jest zakontraktowanych - poinformował dziś rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poprzedniej doby wykonano ok. 7 tys. testów. Rzecznik MZ zapewnił, że laboratoria mogą ich wykonywać ok. 13 tys.

Andrusiewicz poinformował, że we wtorek w ciągu doby wykonano ok. 7 tys. testów. - Te testy są w Polsce dostępne. Obecnie w Polsce mamy ponad 300 tys. testów genetycznych, które są rozdysponowywane między laboratoria. 500 tys. jest zakontraktowanych i zmierza do Polski - zapewnił.

Powiedział, że obecna wydolność blisko 60 laboratoriów to 13 tys. testów na dobę. - Co warto podkreślić, to nie minister zdrowia decyduje o tym, komu wykonać test w Polsce. O tym decydują służby sanitarno-epidemiologiczne i lekarze - powiedział.

- My liczymy, że te testy, które są wykonywane dobowo, że ta liczba będzie systematycznie rosła, że będziemy osiągać te pułapy graniczne, 13 tys. testów na dobę. Jest zalecenie, by chociażby służby medyczne, które mają bieżący kontakt z osobami zakażonymi, chorymi, będą na bieżąco testowane. Analizujemy też, na jakiej zasadzie na bieżąco kierowani są pacjenci na testy

- powiedział.

Podkreślił, że resort chce systematycznie zwiększać możliwości polskich laboratoriów. Zwrócił uwagę, że nie każde laboratorium, które zgłasza się do MZ, może prowadzić takie badania.

- Najpierw odbywa się proces walidacji takiego laboratorium, czyli weryfikujemy, czy wyniki uzyskiwane w takim laboratorium są wartościowe i potwierdzone przez inne laboratoria, które już działają. Niestety przy walidacji część laboratoriów nam odpada

- powiedział.

Ministerstwo Zdrowia w środę poinformowało o 152 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o kolejnych 7 osobach zmarłych. Łącznie zanotowano dotąd 5000 zakażeń i 136 zgonów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts