Groźnie za wschodnią granicą

  

„Trzeba bacznie monitorować sytuację z polską wschodnią granica w kontekście wojskowych ćwiczeń Zapad, prowadzonych wspólnie przez Rosję i Białoruś” - przestrzega wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Wiceszef MON na antenie Telewizji Republika odniósł się do potencjalnych zagrożeń związanych z wojskowymi manewrami Rosji i Białorusi.

- Nie wiemy jak dużo tych żołnierzy i sprzętu - bo to są połączone siły Federacji Rosyjskiej i wojsk białoruskich - będzie brało udział w manewrach Zapad. Wiemy, że Rosja często wykorzystywała tego rodzaju manewry, żeby jakieś swoje polityczne cele osiągać. W związku z tym trzeba bacznie monitorować sytuację za polską wschodnią granicą. To nie oznacza, że trzeba się bać. To jest zupełnie oddzielna kwestia. Polska jest krajem bezpiecznym. Polskie służby, szczególnie służby wojskowe, monitorują wszystkie wydarzenia za naszą wschodnią granicą - zaznaczył wiceminister.

Jednocześnie wiceszef MON Michał Dworczyk podkreśla, że od niedawna mamy wzmocnioną wschodnią flankę NATO i jesteśmy gotowi do tego żeby monitorować i reagować w każdej sytuacji. Zastrzega jednak, że wydarzeniom za wschodnią granicą należy się bacznie przyglądać.

- Natomiast nie można lekceważyć tego i rzeczywiście w uzasadniony sposób nie tylko rząd polski obserwuje te wydarzenia. Za kilka dni przyjeżdża do Polski sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Sojusz Północnoatlantycki tak samo bacznie przygląda się tej sytuacji na Wschodzie. Mamy cały czas tlący się konflikt na Ukrainie, Federacja Rosyjska jest niestety w wielu sytuacjach krajem nieprzewidywalnym. Dlatego trzeba bardzo precyzyjnie i wnikliwie tę sytuację obserwować - zauważył wiceszef MON.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Telewizja Republika


Wczytuję komentarze...


Rosja oskarża prezydenta USA o... zawłaszczanie innych planet! To nie jest żart

prezydent USA Donald Trump / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zarzuciła prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi stworzenie podstaw do zawłaszczenia innych planet, co, zdaniem Roskosmosu, miał uczynić podpisując dekret definiujący amerykańską politykę górnictwa komercyjnego w przestrzeni kosmicznej.

Dekret podważa, według rosyjskiej agencji kosmicznej, zakres współpracy międzynarodowej w kosmosie. Zgodnie z dokumentem, USA będą próbować negocjować dwu- i wielostronne porozumienia z innymi państwami w sprawie bezpiecznego i zrównoważonego odzyskiwania i wykorzystywania zasobów kosmicznych przez sektor prywatny i publiczny.

Dekret Trumpa ma zachęcać firmy do angażowania się w takie przedsięwzięcia, ponieważ niepewność prawa do tej pory temu nie sprzyjała. W opublikowanym na stronach Białego Domu tekście czytamy, że „przestrzeń kosmiczna jest prawnie i fizycznie unikalną sferą ludzkiej aktywności i USA nie postrzegają jej jako globalnego dobra wspólnego”.

Roskosmos twierdzi, że to stanowisko przeczy pojęciu kosmosu jako należącego do całej ludzkości i ostrzega, że „próby zawłaszczenia przestrzeni kosmicznej i agresywne plany przejęcia terytoriów innych planet” utrudnią owocną współpracę między państwami.

Jak zauważa agencja Reutera, mimo nienajlepszych relacji amerykańsko-rosyjskich i licznych punktów spornych, takich jak kwestia Ukrainy czy sprawa ingerowania w wybory, współpraca kosmiczna między tymi państwami była kontynuowana.

Jakakolwiek próba prywatyzacji przestrzeni kosmicznej w takiej czy innej formie - ale trudno mi teraz powiedzieć, czy to (poniedziałkowy dekret Trumpa – przyp. red.) może być postrzegane jako próba prywatyzacji kosmosu - byłaby nieakceptowalna.
- grozi rzecznik pasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak widać „Gwiezdne QWojny” przenoszą się teraz z kinowych sal i ekranów telewizorów na polityczne salony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts