Ten zamach wstrząsnąłby światem

/ By Sergi Larripa (User:SergiL) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=170210

  

Terrorysta należący do grupy odpowiedzialnej za zamachy w Katalonii Mohamed Uli Szemlal powiedział w czasie przesłuchania, że grupa planowała zamach na słynną barcelońską bazylikę Sagrada Familia i inne budynki w tym mieście.

Hiszpański dziennik „El Mundo”, który podał informację, powołuje się na źródła sądowe obecne na przesłuchaniu podejrzanego.

Szemlal miał również zeznać, że wskazywany jako przywódca grupy marokański imam Abdelbaki As-Satty, który zginął w eksplozji w Alcanar, około 200 km na południowy zachód od Barcelony, zamierzał wysadzić się w powietrze. Wcześniej informowano, że Szemlal zeznał, iż komórka terrorystyczna odpowiedzialna za zamachy w Katalonii przygotowywała większy atak z użyciem środków wybuchowych.

Po przesłuchaniu czterem podejrzanym w tej sprawie, trzem Marokańczykom i Hiszpanowi, postawiono zarzut zabójstw o podłożu terrorystycznym, przynależności do organizacji terrorystycznej oraz posiadania broni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Węglokoks pomoże! Kupił 30 tys. maseczek

/ vperemencom

  

30 tysięcy maseczek ochronnych, zamówionych przez katowicką spółkę Węglokoks, trafi wkrótce do domów pomocy społecznej i seniorów oraz funkcjonariuszy policji i straży miejskiej z województwa śląskiego. Do Katowic dotarła pierwsza, 10-tysięczna partia maseczek.

"Pomoc, którą organizuje Weglokoks, chcemy skierować do jak najszerszej grupy społeczeństwa. Najpierw wsparliśmy szpitale, teraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz seniorów. Im bardzo przydadzą się takie maseczki, które można założyć choćby przy wyjściu po zakupy"

– wyjaśnił prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

Maseczki zamówiono w podczęstochowskiej firmie, znanej dotąd głównie z oferty krawatów, muszek i innych akcesoriów ubraniowych. Produkcja opiera się na certyfikowanych materiałach, które gwarantują wysoką jakość maseczek, mających chronić ludzi będących na pierwszej linii walki z koronawirusem.

Przedstawiciele Węglokoksu podkreślają, że maseczki wytwarza polska firma. "Wspierając walkę z koronawirusem, chcemy wspierać również polski biznes, który musi sprostać wielu, niespotykanym wcześniej, wyzwaniom" - wyjaśnił prezes spółki.

Ze względów technicznych producent jest w stanie dostarczyć maksymalnie 30 tys. maseczek, choć potrzeby zgłaszane przez zainteresowanych są dużo większe. Materiały trafią do służb oraz seniorów za pośrednictwem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak podał Węglokoks, zakup maseczek nie kończy zaangażowania tej spółki w walce z koronawirusem - planowane są inne zakupy i wsparcie akcji pomocowych. W najbliższych dniach do Polski dotrą z Chin transporty sprzętu medycznego i innych artykułów potrzebnych w placówkach służby zdrowia.

Wcześniej Węglokoks pomógł czterem szpitalom, wydając na najpotrzebniejszy tym placówkom sprzęt 1 mln zł. Były to m.in. urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, kardiomonitory, maceratory, aparaty EKG, maseczki i kombinezony. Trafiły one do szpitali w Chorzowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Bytomiu i Raciborzu.

We wtorek rano w województwie śląskim sanepid potwierdził 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - w sumie w regionie jest ich obecnie 594, 27 osób zmarło, 12 wyzdrowiało.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts