Zmarł pisarz Brian Aldiss, autor ponad 80 utworów science-fiction

/ youtube

  

W Oksfordzie zmarł Brian Aldiss, jeden z najpłodniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich pisarzy science-fiction, autor ponad osiemdziesięciu utworów. Miał 92 lata. Jak podało AP, informację o śmierci pisarza przekazała we wtorek agencja literacka Curtis Brown.

Brian Aldiss zmarł w sobotę w swoim domu w Oksfordzie. Miał 92 lata. Był uważany za jednego z najpłodniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich pisarzy science-fiction.

Urodzony w 1925 r. w Norfolk Aldiss służył podczas II wojny światowej w wojsku brytyjskim w Indiach i Birmie. Po wojnie został księgarzem w Oksfordzie i zaczął publikować swoje opowiadania w angielskich czasopismach. Według AP, Aldiss wywarł "olbrzymi wpływ na na fantastykę naukową, jako autor opowiadań i powieści oraz redaktor licznych antologii".

Pośród jego ponad 80 utworów do najbardziej znanych zalicza się, m.in. powieść "Siwobrody" opowiadającą o świecie bez młodych ludzi oraz trylogię "Helikonii" o planecie, na której pory roku trwają przez wieki. Opowiadanie Aldissa z 1969 r. pt. "Supertoys Last All Summer Long" stanowiło - jak podaje AP - "niespełniony, wymarzony projekt zmarłego reżysera Stanleya Kubricka" i legło u podstaw filmu Stevena Spielberga "A.I. Sztuczna inteligencja" (2001). Aldiss tworzył również powieści inspirowane przeżyciami wojennymi; opublikował dwa tomy autobiografii.

Na Twitterze syn pisarza Tim Aldiss napisał, że jego ojciec był "kompanem od kieliszka Kingsleya Amisa oraz korespondentem C. S. Lewisa i J. R. R. Tolkiena".

Autor powieści "Sandman" Neil Gaiman nazwał zmarłego na Twiterrze "kimś więcej niż pisarzem-mędrcem".

Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Science-Fiction i Fantastyki przyznało Aldissowi tytuł "Wielkiego Mistrza", a w 2005 r. królowa brytyjska Elżbieta II nadała mu tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego. Był pięciokrotnym laureatem British S-F Award, dwukrotnym zdobywcą nagrody Hugo, a także laureatem Nagrody im. Campbella

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


7 policjantów zakażonych, 95 objętych kwarantanną. Krotoszyńska komenda zaplombowana

/ Komenda policji w Krotoszynie (woj. wielkopolskie)/ Google Street View

  

Komenda policji w Krotoszynie została zamknięta - poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Andrzej Borowiak. Siedmiu policjantów zakażonych jest koronawirusem. Niedługo później rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji Piotr Szczepaniak podał, że 95 policjantów zostało objętych kwarantanną. W jednostce uruchomiono procedurę antykryzysową.

- Cały obiekt musimy zaplombować. Mamy siedmiu zarażonych policjantów. Wszystkich pozostałych wysyłamy na kwarantannę. Uruchamiamy procedurę antykryzysową. Delegujemy tam do służby naszych ludzi z innych jednostek - poinformował rzecznik poznańskiej policji.

Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie poinformował, że kwarantanną objęto 95 policjantów.

W związku z zaistniałą sytuacją -jak poinformował rzecznik prasowy wojewódzkiej policji w Poznaniu Andrzej Borowiak- komendę policji w Krotoszynie zaplombowano.

- W krotoszyńskiej jednostce uruchomiono procedurę antykryzysową

-podał.

[polecam:https://niezalezna.pl/321239-beda-kolejne-restrykcje-w-zwiazku-z-epidemia-koronawirusa-padly-konkretne-warunki]

Do pracy w Krotoszynie oddelegowano funkcjonariuszy z Ostrowa Wlkp. i z Poznania.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u policjanta z Wielkopolski, który służy w policji w Krotoszynie, potwierdzono już wczoraj.


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts